Nierozerwalni > Rodzinny czas > Czas przygotowania do Świąt – pierniczki z witrażykami

Czas przygotowania do Świąt – pierniczki z witrażykami

single image

mama i synek robią pierniczkiCiężko w świątecznym pędzie zatrzymać się i spędzić chwile z bliskimi rezygnując z wielkich przygotowań. Jednocześnie wspólny, aktywny czas z dzieckiem może być najpiękniejszym darem, jaki rodzice mogą dać mu na święta.
Zdecydowana większość dzieci wyczekuje do pierwszej Gwiazdki, aby w wielkiej radości rozpakować podarunki od Świętego Mikołaja. Jednak to od rodziców zależy czy świąteczny czas przygotowań będzie kojarzył się dziecku jedynie z oczekiwaniem na prezenty, czy może wypełni go magia oraz momenty, które jeszcze bardziej umocnią istniejące więzi.

Po pierwsze zwolnij

Jeśli zależy Ci na chwilach, które będą budować Was jako rodzinę, przede wszystkim… zwolnij. Wśród świątecznych przygotowań łatwo zgubić sens i zapomnieć, że to od nas zależy jakie postawy dotyczące tego wydarzenia wykształcą się u naszego dziecka.

Po drugie pielęgnuj rodzinne tradycje

W wielu domach na świecie istnieją różnego rodzaju świąteczne tradycje, które opierają się na wspólnym tworzeniu. W zależności od preferencji może to być pieczenie i ozdabianie pierniczków, robienie dekoracji i ozdób na choinkę czy samodzielnie robienie prezentów, które później rozdaje się bliskim. Taka wspólna aktywność dostarcza całej rodzinie pozytywnych emocji, budując niezwykłą atmosferę.

Co pamiętam z dzieciństwa?

Jako dorosła kobieta nie pamiętam co i w którym roku dostałam od Świętego Mikołaja. Pamiętam jednak każdą ozdobę, którą wykonałam wraz ze swoją mamą. To ona nauczyła mnie, że święta są piękne wtedy, kiedy przeżywa się je wraz z bliskimi. Dzięki długim, spędzonym razem wieczorom, kiedy – czasami trochę krzywo – wycinałyśmy gwiazdki na choinkę i lukrowałyśmy przypalone pierniczki, święta stały się dla mnie niesamowitym czasem. Były pełne kreatywności i chęci obdarowywania oraz tworzenia dla moich bliskich.

Jak wykonać pierniczki z witrażykami?

Każdy pomysł wspólnego działania jest wart realizacji. Dzisiaj chciałabym zaproponować wykonanie pierniczków z witrażykami, które mogą stać się zarówno choinkową ozdobą, jak i słodkim smakołykiem.

pierniczki ze złotym witrażykiemBy przygotować pierniczki będziesz potrzebował:

  • małego pomocnika,
  • landrynek,
  • ciasta na pierniki.

Ciasto wałkować na stolnicy na grubość 2-3 mm lekko podsypując mąką. W dużych wykrojonych pierniczkach wykrawać mniejszy otworek, nasypać do niego landrynek (z górką) i piec na macie teflonowej. Pierniczki piec 11-12 minut w temperaturze 150 stopni. Ściągać z blachy dopiero po ostygnięciu.

Jeśli wypieczone pierniczki chcemy powiesić na choince, musimy zrobić otworek, który będzie służył do przewlekania.Otworek należy zrobić przed pieczeniem (np. słomką do napojów).

Pamiętaj! We wspólnych przygotowaniach nie chodzi o efekt, ale o wspólnie spędzony czas, ciepło rodzinnej relacji oraz poczucie, że zrobiliśmy coś razem jako drużyna. Kto jest gotowy na rozpoczęcie nowej Bożonarodzeniowej tradycji?

Jak przeżyć dobrze święta Bożego Narodzenia? Zobacz: https://nierozerwalni.pl/swieta-bozego-narodzenia-jak-przezyc-je-dobrze/

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty