Nierozerwalni > Rodzinny czas > Święta Bożego Narodzenia – jak przeżyć je dobrze

Święta Bożego Narodzenia – jak przeżyć je dobrze

single image

W świętach Bożego Narodzenia jest pewna magia, której ulegają nawet dorośli. To taki czas, który sprawia, że stajemy się bardziej refleksyjni, rodzinni, oraz oddani wszelkiego rodzaju tradycjom, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Dbamy o świąteczny wystrój, wspólnotę stołu oraz podarunki, które wręczamy najbliższym. Wszechobecna Bożonarodzeniowa aura bardzo nam to wszystko ułatwia. Nawet gdy za oknem nie zobaczymy śniegu, zauważmy wiele świątecznych dekoracji, jarzących się światełek oraz porozstawianych choinek pełnych wymyślnych bombek.

Jednak czy zawsze pamiętamy, aby przeżyć je dobrze?

Idąc po mieście, możemy spotkać wiele świątecznych instalacji oraz atrakcji, które cieszą zarówno małych, jak i dużych.
Jednak jak pokazują statystyki mamy coraz mniej czasu na ich podziwianie. To, co niegdyś miało ludzi jednoczyć przy jednym stole, teraz coraz częściej staje się źródłem stresu, wiecznej bieganiny i… olbrzymich wydatków.
Z roku na rok kupujemy coraz więcej. Obserwuje się coroczny wzrost kwoty, jaką przekazujemy na organizację świąt oraz obdarowanie najbliższych. Wiąże się to także z większą ilością czasu spędzonego w sklepach. Jeśli dodamy do tego godziny przeznaczone na porządki, gotowanie oraz pilnowanie czy wszystkie przedświąteczne zadania zostały zrealizowane – uzyskamy nie do końca sensowny bilans.

A może by tak… zwolnić?

Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby te święta były naprawdę wyjątkowe, po pierwsze zwolnij. Żyjemy w świecie, w którym coraz mniej czasu przeznaczamy na najbliższych. W obliczu często ponadwymiarowej pracy, codziennych obowiązków oraz wymagań, które przed sobą stawiamy, często ciężko jest wygospodarować czas na miłe rzeczy, które możemy zrobić wraz z rodziną. Gdy podczas świątecznych przygotowań skupiamy się na rzeczach materialnych o ten czas jest nam jeszcze trudniej.

Czas spędzany razem

Zastanawiając się nad tym, co mogłoby być najbardziej wartościowym prezentem dla każdej z rodzin, okazuje się, że to rzeczy robione wspólnie są źródłem całej magicznej aury! Stoi to w pewnej sprzeczności z naszymi wciąż zwiększającymi się wydatkami oraz całym przedświątecznym zamieszaniem. Dlatego też, jeśli chcesz, aby najbliższe dni były dla Twojej rodziny źródłem pozytywnych wzmocnień, pamiętaj o tym, że to CZAS jest najpiękniejszym prezentem, jaki można ofiarować.

Małe rodzinne tradycje

Kiedy sięgasz pamięcią do świąt, które przeżywałeś jako dziecko, co jest dla Ciebie najbardziej pociągające?
Okazuje się, że najlepiej zapamiętujemy te małe rodzinne tradycje, które wraz z rodzicami, dziadkami czy ciociami wykonywaliśmy jako dzieci. Coroczne ubieranie choinki. Pieczenie i dekorowanie świątecznych pierników. Potrawy na wigilijnym stole. Ekscytacja i oczekiwanie związane z przyjściem świętego Mikołaja. Wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem lub składanie życzeń. To są rzeczy, które stają się faktycznym dobrem, które przekazujemy sobie nawzajem. Każde dziecko, w dłuższej perspektywie nie będzie wspominać zabawek, które dostało ani idealności potraw, które były na stole. Za to na zawsze zapamięta to, co robiliśmy wspólnie, to co wywoływało pozytywne emocje.

A w praktyce? 5 sposobów, aby te święta były pełne magii

Pewnie wiele osób zastanawia się, w jaki sposób to wszystko ze sobą pogodzić. Przecież oczywiste jest, że nawet gdy uświadomimy sobie, jak ważny jest wspólnie spędzony czas w tym wyjątkowym okresie, z pewnych rzeczy nie będziemy mogli zrezygnować. Świąteczne porządki, chcąc nie chcąc trzeba wykonać. Wigilijne potrawy trzeba przygotować. Wyczekane przez dzieci prezenty trzeba zakupić.
Nie chodzi o to, by tych wszystkich czynności nie wykonywać, ale o to, by znaleźć pewną równowagę.
Gdy w okresie Bożonarodzeniowym naszym celem będzie życie rodzinne, nie tylko damy naszym dzieciom piękne wspomnienia.
Sami też szybko doświadczymy zupełnie innych świąt, które staną się źródłem umocnienia dla naszych rodzin.

Poniżej znajdziecie 5 sposobów na piękne i magiczne święta

  1. Spędź jak najwięcej czasu wspólnie z rodziną. Wieczorny spacer, wyjście na sanki, czy domowy seans filmowy. Cokolwiek co sprawi, że zrobicie coś razem.
  2. Zadbaj o świąteczne tradycje. I powtarzaj je każdego roku. Może to być coś, co najbardziej lubicie w tym świątecznym czasie. Ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Pozwoli Wam to stworzyć wspólną historię, do której będziecie mogli wracać przez całe życie.
  3. Nie szalej zbytnio podczas świątecznych zakupów. Pamiętaj, że liczy się gest. Tak częste zadłużanie się w przedświątecznym okresie jest źródłem niepotrzebnego stresu i nieprzyjemności. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, a chciałbyś obdarować najbliższych, pomyśl o rzeczach, które możesz wykonać sam. Takie prezenty są często najbardziej wartościowe!
  4. Znajdź równowagę podczas świątecznych obowiązków. Nie musisz wszystkiego zrobić perfekcyjnie, a porządek nie musi być wprost idealny. Świąteczna atmosfera jest o wiele ważniejsza – pamiętaj o tym! Dodatkowo wiele świątecznych zadań możecie wykonywać razem, wspierając się i rozmawiając.
  5. Pamiętaj o sobie i rób też to, co Tobie sprawia radość. Jeśli jesteś rodzicem, dzieci widząc Cię szczęśliwego, szybko same zarażą się Twoją radością. Często jest to rzecz, o której zapominamy. Przecież święta powinny być źródłem pozytywnej energii dla każdego!

Wprowadzając tych kilka rzeczy, szybko zobaczymy, że nasze święta są inne nich dotychczas. Pośpiech, stres i rozrzutność, jest tym co często przeszkadza nam w przeżywaniu świątecznych chwil z najbliższymi.
Dajmy sobie czas, miłość i piękno.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym bliskości: https://nierozerwalni.pl/rodzicielstwo-bliskosci/

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty