Nierozerwalni > Dziecko > Dowód osobisty i paszport dla dziecka – gdzie i jak wyrobić?

Dowód osobisty i paszport dla dziecka – gdzie i jak wyrobić?

single image

Rodzinne podróżowanie to fantastyczna szansa na poznanie innych kultur, zawarcie nowych znajomości, a także rozwijanie języka obcego. Jednak przekraczanie granic Polski wymaga okazania odpowiednich dokumentów. Podczas podróży po krajach należących do Unii Europejskiej niezbędny jest dowód osobisty. Poza granicami związku konieczne jest posiadanie paszportu. Gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka? Jak długi jest czas oczekiwania na dokument? Na te i inne ważne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Dokument dla dziecka za granicą – kto powinien złożyć wniosek?

Do momentu osiągnięcia dorosłości przez dziecko, wybierając się w podróż, to rodzice muszą pamiętać o wyrobieniu odpowiednich dokumentów. Wyjeżdżając poza granice Polski, ale nie opuszczając terenu Unii Europejskiej, konieczne jest, aby małoletni posiadał dowód osobisty. Jeśli planowana jest dłuższa podróż w dalsze zakątki świata, niezbędny będzie paszport.

Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest to, czy przy składaniu wniosku o paszport muszą być oboje rodzice? Według obowiązujących przepisów pod wnioskiem o wydanie dokumentu dla dziecka powinien znaleźć się podpis zarówno mamy, jak i taty. Jest jednak wyjątek od tej zasady. Podczas wypełniania dokumentów może być obecny tylko jeden rodzic, ale musi posiadać pisemną zgodę drugiego. Jeśli jeden z opiekunów został pozbawiony praw rodzicielskich, nie musi być on obecny przy załatwianiu formalności.

dokumenty dla dzieci na wyjazd za granice

Niezbędne dokumenty do paszportu dla dziecka

Paszport to bardzo ważny dokument, potwierdzający tożsamość oraz poświadczający o posiadaniu obywatelstwa polskiego. W związku z tym przy składaniu wniosku o jego wydanie konieczne jest przygotowanie odpowiednich zaświadczeń. Co potrzeba do wyrobienia paszportu dziecku? Przede wszystkim konieczne jest dostarczenie aktualnego zdjęcia. Fotografia nie może być starsza niż sprzed sześciu miesięcy. Dodatkowo niezbędne jest dostarczenie potwierdzenia zapłaty. Oczywiście opłata jest bezzwrotna. Jeśli wcześniej został już wydany jakiś dokument dla dziecka, dowód osobisty lub paszport, również należy go ze sobą zabrać.

Dokumenty dla dziecka za granicą. Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Jak już wspomnieliśmy, podczas składania wniosku o wydanie paszportu dla dziecka konieczne jest przedstawienie dowodu uiszczenia stosownej opłaty. W celu dokonania płatności można wykonać między innymi przelew bankowy. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego ogólnego numeru konta. W celu otrzymania prawidłowych danych należy skontaktować się z najbliższym punktem paszportowym. Listę takich placówek można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Udając się do punktu paszportowego, należy pamiętać o wydrukowaniu potwierdzenia wykonania przelewu. Płatność internetowa to niejedyny sposób zapłaty. Opłatę można również uregulować bezpośrednio w kasie znajdującej się w siedzibie urzędu. Ile kosztuje paszport dla dziecka? Kwota ta jest niższa niż w przypadku wydania dokumentu dla dorosłego i wynosi 30 zł.

Paszport dla dziecka – ważność dokumentu

Oczywiście nie wolno zapomnieć, że każdy dokument ma określoną datę ważności. Po jej upłynięciu wjazd na teren innego kraju będzie niemożliwy. Posiadanie nieaktualnego paszportu można traktować jak jego brak. Stąd odpowiednio wcześnie przed wyjazdem należy sprawdzić datę ważności. W przypadku dzieci, które w dniu składania wniosku nie ukończyły jeszcze 12. roku życia, ważność paszportu wynosi 5 lat. Natomiast starsze pociechy otrzymają dokument, który utraci przydatność po 10 latach od jego wydania. Warto również wspomnieć, że podczas składania wniosku o wydanie paszportu są pobierane odciski linii papilarnych. Jednak ten wymóg dotyczy tylko osób powyżej 12. roku życia. W przypadku dzieci, u których pobranie odcisków jest niemożliwe, otrzymany paszport nie będzie posiadał zapisu linii papilarnych.

Dokument dla dziecka na wyjazd za granicę. Czy wystarczy dowód osobisty?

Wyrobienie dokumentu dla dziecka na wyjazd za granicę jest niezwykle ważne, a zadbanie o paszport lub dowód osobisty powinno być pierwszym krokiem podczas przygotowań do podróży. Bez tego nie uda się wyjechać poza Polskę. Tak jak już wspomnieliśmy, w zależności od celu wyjazdu wymagane są inne dokumenty potwierdzające tożsamość. Jeśli wybieracie się do jednego z krajów Unii Europejskiej, nie ma konieczności wyrabiania paszportu dla dziecka. Wystarczającym dokumentem tożsamości dla dziecka za granicą będzie dowód osobisty. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub przez internet. Aby skorzystać z drugiej możliwości, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Wydanie takiego dokumentu nie wiąże się z żadną opłatą. Konieczne jest dostarczenie kolorowego zdjęcia, spełniającego aktualne wymogi. Wniosek może złożyć jeden z rodziców dziecka, prawny opiekun lub kurator.

Dowód osobisty dla dziecka – czas oczekiwania na odbiór

Warto mieć na uwadze, że żaden dokument tożsamości nie zostanie wydany z dnia na dzień. Z tego powodu wniosek należy złożyć z dużym wyprzedzeniem, aby nie martwić się o ewentualne opóźnienia. W takim razie ile trwa wyrobienie dowodu dla dziecka? Sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku wydania paszportu. Na otrzymanie dowodu osobistego dziecka trzeba czekać maksymalnie 30 dni kalendarzowych. W szczególnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu, jednak o takiej ewentualności z pewnością zostaniecie poinformowani przez urzędnika. Status wniosku można sprawdzić przez internet. Gotowy dowód tożsamości należy odebrać w urzędzie, w którym dopełnialiście wszelkich formalności. Dokument może odebrać jeden z rodziców dziecka. Nie musi być to ta sama osoba, która składała wniosek. Przy odbiorze dowodu osobistego nie musi być obecne dziecko poniżej 5. roku życia lub takie, które nie ukończyło 12 lat, ale towarzyszyło opiekunowi podczas dopełniania wcześniejszych formalności.

Dokument dla dziecka na wyjazd za granicę. Paszport czy dowód osobisty – co wybrać?

O jaki dokument dla dziecka na wyjazd za granicę lepiej złożyć wniosek? Jeśli planujecie tylko niedalekie podróże po krajach Unii Europejskiej, wówczas wystarczy jedynie dowód osobisty. Dodatkowo wyrobienie takiego dokumentu jest darmowe, co więcej – możecie uniknąć kolejek w urzędzie, składając wniosek przez internet. Natomiast paszport, w przeciwieństwie do dowodu osobistego, pozwala na podróże zarówno do krajów należących do UE, jak również leżących poza jej granicami. Krótko mówiąc, daje więcej możliwości. Ważność zarówno paszportu, jak i dowodu osobistego jest taka sama. Decyzję co do rodzaju dokumentu dla dziecka na wyjazd za granicę pozostawiamy Wam. Serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku już dziś, aby podczas gorących przygotowań do wyjazdu nie musieć już o tym pamiętać.

Podobne posty