Nierozerwalni > Family Time > O wartości gier planszowych

O wartości gier planszowych

single image

Gry planszowe, wcześniej zapomniane, wracają w zupełnie nowej odsłonie. Powoli przestają kojarzyć się z chińczykiem czy eurobiznesem, a bardziej Carcassonne, Catan czy Dobble. Nowoczesne gry planszowe, bo tak je dzisiaj można nazwać, stały się doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji, komputera czy telefonu.

W skrócie gry zapewniają dobrą zabawę, budują pozytywne relacje, zacieśniają więzy i są źródłem rozrywkiUmożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia za nie odpowiedzialności. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne. Podczas grania dzieci, uczą się przeżywania swoich pierwszych sukcesów i porażek, rywalizacji oraz motywacji do działania.

Gry planszowe to dobra zabawa

Nie tylko bawią, ale i uczą. Są przepiękne wykonane, dostosowane do wieku, mają atrakcyjne ceny i co ważne mamy duży ich wybór co pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie.

Grając w dobrze dobrane gry pod względem wieku i temperamentu potrafimy przed nimi spędzić kilka godzin. Od dziecka niejednokrotnie usłyszymy „to zagrajmy w to jeszcze raz”. W dobrej rozgrywce szybko możemy zatracić poczucie czasu. Często można usłyszeć od osób rozpoczynających przygodę z grami, że graliśmy od rana do wieczora przez kilka dni.

Rozwijają relacje

Nowoczesne gry bardzo korzystnie wpływają na relacje między dzieckiem a rodzicem. Jest to dobra okoliczność na spędzenie czasu we wspólnym gronie. Zabawa z dzieckiem, które siedzi przed nami twarzą w twarz, wspólna zabawa pionkami, kartami czy kostkami to niesamowite poczucie budowania jedności i więzi w rodzinie.

Jak dobrze dobrać grę?

Warto dodać, że gry muszą być dobrze dobrane. W pierwszej kolejności powinniśmy dostosować je pod względem wieku, następnie tematu a na końcu spojrzeć na rodzaj gry.

Wiek i temat jest opisany na pudełku. Trudniej rozpoznać rodzaj gry, w jaki sposób podchodzi np. do rywalizacji, interakcji między graczami. Dlatego warto zapoznać się wcześniej z umieszczoną w internacie recenzją.

Kupując pierwsze gry dla dzieci, warto wybrać te, które stawiają na współpracę, kooperację, a mniej na rywalizacje. Odwrócenie tej kolejności może sprawić, że dziecko zniechęci się do gier i wspólnej zabawy.

Umiejętność współpracy

Gry planszowe uczą współpracy. Umiejętność ta rozwija się wspaniale w grach zespołowych, w których dzieci przyswajają ogólne zasady współpracy i dbania o wspólne interesy. Uczą się pomagać oraz pokazują, że na własnej rodzinie zawsze można polegać. W czasie rozgrywki w gry planszowe i towarzyskie pomiędzy graczami wytwarza się specyficzna więź. By grać, dzieci muszą nauczyć się współpracy, a jest to dla nich bezcenna umiejętność.

Umieć przegrać

Gry planszowe są bezpiecznym sposobem na ćwiczenie tej zdolności, ale również pomagają rozwinąć inną – jakże ważną – radzenie sobie z porażką. Dzieci uczą się podnosić po przegranej i zaczynają rozumieć, że to przecież nie koniec świata!

W pewnej brytyjskiej szkole zostały przeprowadzone zajęcia z grami planszowymi w grupie dzieci, które były sprawcami przemocy oraz tym szykanowanymi. Podczas wspólnych rozgrywek wszystkie dzieci śmiały się, a ponadto z jednej strony stały się mniej agresywne, a z drugiej mniej nieśmiałe i bardziej asertywne. Zapanował obustronny szacunek, do tego wszyscy tak byli zajęci grą i chęcią wygrania, że przestali przejmować się swoim grupowym wizerunkiem. Widać w tym, że gry planszowe same w sobie jednoczą i uczą współpracy.

Gry rozładowują emocje

Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsze dzieci czy młodzież mają bardzo dużo obowiązków szkolnych, zajęć pozalekcyjnych czy prac domowych. Znużenie szkołą czy stres może dopaść każdego ucznia. Gry planszowe, choć na chwilę pozwalają odreagować szkolne emocje i wczuć się w nieznane dotąd rolę, by stać się na przykład krasnoludem, elfem czy rycerzem.

Niejednokrotnie dzieci grające w gry planszowe muszą dokonać trudnych wyborów i ponieś za nie odpowiedzialnośćJednym słowem zmierzyć się z porażką. Zaakceptować ją. Niewątpliwie jest to bardzo trudna rzecz. Odpowiednie przygotowanie do przyjmowania niepowodzeń w życiu jest bezcenną lekcją podczas spotkań przy planszy.

Odkrywanie siebie

Odgrywanie ról, scenek w grach planszowych daje dzieciom możliwość wyrażania siebie, szukanie swojej tożsamości, odkrywania talentów. Grając z dziećmi nadpobudliwymi, można zauważyć, że kiedy w zwykłym życiu mają problemy z koncentracją, to w grach planszowych potrafią niesamowicie się skupić. Wykorzystują tym samym na swoją stronę trudności emocjonalne.

Gry planszowe uczą zasad współzawodnictwa.

Prędzej czy później dzieci staną w obliczu jakiegoś wyścigu do celu. Gry planszowe dają im możliwość przygotowania się do tego, na czym polega zdrowe współzawodnictwo i jakim regułom powinno podlegać. Planszówki wszczepiają uczciwość. Przy okazji wspólnej gry rodzice, starsze rodzeństwo mogą swoją postawą wskazać, że oszustwo w grze (i analogicznie w życiu) nie popłaca.

Gry rozwijają logiczne myślenie u dzieci

Gry rozwijają logiczne myślenie. Wspierają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do poszukiwania najlepszych rozwiązań, uczą matematyki i ekonomii – zaczynając od umiejętności zwykłego liczenia, poprzez zasady inwestowania, po szacowanie zysków.

Uczą negocjować. Nie raz i nie dwa dziecko będzie miało okazję wejść w rzeczową dyskusję, starając się coś dla siebie ugrać. Te, często trudne dla dziecka umiejętności matematyczne, poprzez gry przyswajane są przez najmłodszych bez wysiłku.

Rozwijają wyobraźnie

Kształtują umiejętność myślenia o kilka kroków w przód, by wygrać lub uniknąć błędu. Gracze uczą się planować swoje działania, postępować według ustalonego schematu oraz modyfikować go w razie potrzeb. Współczesne gry dla dzieci, pełne bajkowych, kolorowych postaci potrafią ożywić dziecięcą wyobraźnię w zupełnie, niekiedy, nieoczekiwanym kierunku.

Rozwijają samodzielność. Na początku dziecko potrzebuje pomocy kogoś dorosłego, w celu opanowania reguł gry. Później uczy się podejmowania samodzielnych decyzji i działania w pojedynkę.

Gry rozwijają sferę emocjonalną

W dzisiejszym świecie współczesne dziecko spędza wiele godzin przed ekranem telewizora, komputera i telefonu. Owszem, często sprzyja to edukacji i kształtuje nowoczesne mechanizmy poznawania świata. Jednak większość programów telewizyjnych i komputerowych nie wpływa najlepiej na rozwój dzieci. Dotyczy to głównie sfery emocjonalnej uczniów. Spędzanie wolnego czasu w wirtualnym odosobnieniu swojego monitora, telefonu komórkowego czy telewizora nie jest receptą na poprawny rozwój emocjonalny.

Gry planszowe i odpowiednie gry dostosowane do wieku dziecka idealnie pozwalają dzieciom na rozładowanie w bezpieczny sposób nagromadzonego napięcia emocjonalnego.

Gry rozwijają koncentrację i samodzielność

Na początku dziecko potrzebuje pomocy kogoś dorosłego, aby opanować reguły gry. Później uczy się podejmowania samodzielnych decyzji i działania w pojedynkę.

Wartością dodaną gier planszowych jest ćwiczenie koncentracji uwagi, pamięci, wyciszenia oraz ciągłego analizowania sytuacji.
Umiejętności te, ćwiczone w formie zabawy, są podstawą lepszego funkcjonowania dziecka w szkole. Dają dziecku wiarę, że wie, umie, potrafi, a co za tym idzie – zwiększają jego samoocenę i motywację do pokonywania trudności.

Tajemnica? Żaden problem!

Ponadto gry planszowe uczą zachowywać tajemnicę – zarówno na temat swoich spraw związanych z grą, jak i spraw dotyczących innych, które, być może przypadkiem, udało mu się odkryć.

Dzięki grom dziecko poprawia zdolność liczenia. Dla malutkich dzieci ta forma nauki sprawia, że przychylniej patrzą na zagadnienie uczenia się. Żadne dziecko nie oprze się fajnej i ciekawej grze i, pomimo że będzie w niej musiało przeczytać jakieś słowo lub pomnożyć daną cyfrę przez drugą, to chętnie chce w nią grać. Przy grach, zwłaszcza tych ciekawych nie nudzą się a wręcz są pełne pomysłów.

Podsumowując, grając w planszówki z dziećmi, budujemy z nimi dobre relacje. Spędzamy z nimi czas twarzą w twarz, wspólnie się śmiejąc, czasami kłócąc i przeżywając dobre a czasami złe emocje. Jest to przepiękny świat łączący rodziców i dzieci.


Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty