Nierozerwalni > Family Time > Bajki Disneya dla całej rodziny

Bajki Disneya dla całej rodziny

single image

Bajka – przenosi nas w świat przepięknej i kolorowej wyobraźni, gdzie życie jest pełne miłości i dobroci. Bajka, ze swojej definicji, zawsze powinna posiadać morał. Niestety jednak w dzisiejszych czasach w wielu produkcjach, nazywanych bajkami, ciężko jest znaleźć wartościowy morał. Wytwórnia Walta Disney’a, mimo wszystko zawsze stara się tworzyć piękne bajki, a przede wszystkim zawierające mądry i pouczający przekaz.

Wiele z tych bajek możemy oglądać wraz z dziećmi i odnaleźć wiele ciekawych przesłań, które staramy się przekazać także w naszej Kampanii. Z tego powodu też specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę bajek wytwórni Walta Disneya z poleceniem Nierozerwalnych. Zapraszamy do lektury!

Król Lew (1994)

Naszej listy bajek godnych do polecenia nie mógł otworzyć żaden inny film jak nie Król Lew z 1994 roku.Arcydzieło, Klasyk, Król pośród bajek – to tylko, niektóre określenia, które możemy znaleźć, wpisując tytuł wspomnianej bajki do wyszukiwarki Google. Na portalu Filmweb nieprzerwanie od wielu lat zajmował pierwsze miejsce w rankingu w kategorii Najlepsza animacja, aż nie ustąpił miejsca filmowi, który opiszemy poniżej 😉

W polecanej przez nas bajce jest kilka aspektów wartych uwagi. Jednym z nich jest historia ukazująca przepiękną relację między ojcem a synem. Mufasa, ojciec Simby, jest troskliwym rodzicem, a jednocześnie jest konsekwentny i uczy, co jest naprawdę ważne w życiu. A mianowicie… tłumaczył swojemu synowi, na czym polega sens istnienia oraz, że nie należy narażać swojego życia bez potrzeby. Dodatkowo podkreśla, że każdy ma wady, słabości i nie zawsze musi być w fantastycznej formie, oraz że każdy może mieć gorszy czas.

Na pewno niełatwą historią przedstawioną w bajce jest śmierć Mufasy. Dzieciom często trudno jest zrozumieć, że ktoś umiera. Jednak jest to jedna z ważnych kwestii do poruszenia w rozmowach z maluchami. Nie może to pozostać w obszarze tematów tabu. Chcielibyśmy także zwrócić uwagę na postać pawiana Rafiki – mędrca i szamana Lwiej Skały. Jego nauki są przedstawione w prześmiewczy sposób, a mimo to są niezwykle istotne. Używając słów: „Przeszłość zawsze boli, można w nią uciekać lub wyciągnąć z niej jakieś wnioski” pokazuje, że nie należy żyć przeszłością. Być może jest to nauka skierowana szczególnie do dorosłych.

Przyjrzyjcie się niesamowitej relacji, jaka nawiązuje się między Simbą a Timonem i Pumbą. Wiadomo, że taka przyjaźńw realnym świecie byłaby niemożliwa, natomiast jest ona wspaniałą ilustracją relacji, która tworzy się pod wszelkimi podziałami, ocenami, wadami oraz uwarunkowaniami, takimi jak np.: kolor skóry czy zasobność finansowa. Pokazuje to, że oceniając drugiego człowieka po pozorach, nieświadomie możemy odtrącić wspaniałego przyjaciela i szansę na niezapomnianą relację na całe życie.

Na pewno przecież każdy z Was słyszał słynną piosenkę tej wspaniałej trójki – Hakuna Matata!

Na koniec chcielibyśmy jeszcze zwrócić Waszą uwagę na piękne i wartościowe piosenki, jakie na pewno dobrze znacie z produkcji poświęconych historii Lwiej Skały. Oczywiście zgodnie ze sztuką filmową budują one nastrój bajki, a także przekazują emocje i są świetnym dopełnieniem obrazu. Zdecydowanie wpadają w ucha, a co najważniejsze podobnie jak cały film poruszają kwestie niezwykle ważnych tematów takich jak: miłość, wiara w siebie czy sens istnienia. Dlatego na zakończenie wspaniała piosenka Krąg życia”.

A już wkrótce wielki powrót Króla Lwa na ekrany kin. Będzie remake. My już nie możemy doczekać się, aż ponownie przeniesiemy się do świata Simby 😉

Coco (2017)

Film, który po latach dominacji Króla Lwa, zajął pierwsze miejsce w rankingu portalu filmweb i już to samo w sobie może każdego zachęcić do tego, aby ten film obejrzeć.

Coco opowiada historię z założenia trudną – bliskich i rodziny, którzy już odeszli. A jednak podejmuje ten temat i w piękny sposób pokazuje, jak ważna dla każdego z nas jest rodzina. Jej historia, tradycje… Mogą być one piękne, ale mogą być też trudne. Coco pokazuje, że warto się z tym zmierzyć. W trakcie filmu razem z Miguelem – głównym bohaterem opowieści, młodym chłopakiem marzącym o karierze muzycznej – przeżyjemy przygodę pełną marzeń, ale również wspomnień o tych, którzy już odeszli i co ważne – opowiedzianą w inteligentny i lekki sposób.

To pełna treści i emocji historia, która opowiada o przemijaniu, więzach rodzinnych, pogoni za marzeniami, ale i doskonale eksploruje temat śmierci, pamięci o zmarłych, a dodatkowo przybliża widzowi pełen kolorów meksykański folklor.

Co ważne, oprócz pięknego przekazu Coco jest również arcydziełem pod względem formy przekazu. Jest to animacja na najwyższym poziomie, pełna kolorów w ciekawie wykreowanym świecie, wzbogacona piękną ścieżką dźwiękową.

Zdecydowanie jest to jedna z tych bajek, która dotknie zarówno dzieci, jak i dorosłych. My oglądając Coco pierwszy raz, płakaliśmy jak bobry.

Kraina Lodu (2013)

Wielki hit ostatnich lat. Piosenki z Krainy Lodu śpiewali wszyscy: duzi i mali. Postać Anny i bałwanka Olafa pokochał cały świat. Dlaczego warto obejrzeć tę bajkę w rodzinie? Przede wszystkim ukazuje ona niesamowitą relację łączącą dwie siostry. Relacje polegającą na wsparciu drugiej osoby w każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej. Często rodzice są w stanie wiele poświęcić dla swoich dzieci, a także pójść za nimi nawet w ogień, mówiąc metaforycznie. Tutaj mamy taki sam obraz relacji między siostrami. Wzajemnego wsparcia niezależnie od okoliczności.

W filmie pojawia się także problem inności, odrzucenia i obawy przed nim. Jest to utrapienie, z którym obecnie mogą się spotykać nasze dzieci w szkołach, niezależnie od wieku i etapu edukacji. Film można potraktować jako pretekst do rozmowy o inności naszego dziecka bądź inności, z którą się spotykają w swoich środowiskach. Nauka wrażliwości na odmienność rówieśnika, kolegi, nauczyciela czy rodzica jest bardzo ważna.

Końcówka filmu pokazuje, że lekiem na wszelki chłód jest miłość! A nasze rodzeństwo – brat lub siostra może być naszym największym skarbem.

Goofy na wakacjach (1995)

Bajka, która w porównaniu do pozostałych z tego zestawienia może być przez was nieznana lub nieco zapomniana. A całkowicie niesłusznie! Dla mnie (Łukasz) jest ona szczególnie ważna. Wiele razy oglądałem ją z moim tatą i w pewien sposób zbudowała ona naszą relację.Bo Goofy na wakacjach to właśnie pięknie przedstawiona wakacyjna przygoda Goofiego (legendy Disneya) oraz jego nastoletniego syna.

Pełna zabawnych historii i zwrotów akcji, w piękny sposób opisuje relację Ojciec – Syn. Wiadomo, nie zawsze te relacje są łatwe. Ojcu ciężko może być zrozumieć dorastającego syna oraz to, co dla niego jest fajne.Jednak to, co najpiękniejsze w relacji rodzic-dziecko rodzi się wtedy, kiedy te dwa światy mogą się połączyć w jeden. I wtedy może się okazać, że Ci starzy rodzice wcale nie są tacy źli. A chcąc spełnić marzenia swoich dzieci mogą nawet zostać gwiazdami pop dance… 😉

Polecamy ten film z całego serca do obejrzenia ojcom wraz z ich młodymi synami 🙂

Zakochany kundel (1955)

Skąd pomysł na “Zakochanego kundla w naszym zestawieniu? W dzisiejszych czasach w wielu bajkach pojawia się temat miłości czy zakochania. Jednak ten film jest wyjątkowy z dwóch powodów. Pierwsze jest to, że miłość w nim przedstawiona jest taka trochę staromodna (w sumie nic dziwnego, film pochodzi z 1955 roku). Jest w niej zakochanie się, ciepło, emocje, nieśmiałość i uczciwość.

Starsze pokolenie na pewno pamięta legendarną scenę randki Lady i Trumpa.

Nie jest to dzisiejsza młodzieńcza zwariowana miłość na szybko. Drugim atutem Zakochanego kundla jest to, że historia ta została przedstawiona w świecie zwierząt a konkretnie psów. Dzieci, które mają zaufanie do zwierząt, odbiorą tę historię i zrozumieją ją zupełnie inaczej, niż gdyby była ona przedstawiona przez ludzi. Dlatego do obejrzenia tego filmu zachęcamy przede wszystkim dzieci, które odnajdą tutaj naukę miłości i szacunku dla siebie nawzajem.

Mój brat niedźwiedź (2003)

Bajka ta pokazuje przygody młodego chłopaka – Kenaia, który uwięziony zostaje w ciele niedźwiedzia. W tym filmie morał przekazany jest w sposób przystępny, nienachalny, zrozumiały, ale nietrywialny – idealny dla najmłodszych odbiorców.

Mój brat niedźwiedź przeniesie nas w fascynujący świat tundry za sprawą realistycznych i naturalnych kolorów z charakterystyczną dla tego krajobrazu kolorystyką błękitu gór, brązu ziemi i ciemnej zieleni drzew.

Mój brat niedźwiedź to przyjemny seans dla dorosłych oraz pouczająca bajka z morałem dla dzieci. Pokazuje, czym jest prawo do życia dla wszystkich istot. Uczy, że kierowanie się w życiu miłością to nie żaden wstyd czy obciach, ale prawdziwa wartość i sztuka. To także piękna historia przyjaźni, która rodzi się i rozkwita pomiędzy Kenaiem a małym niedźwiadkiem Kodą.

Zarówno dla dziecka, jak i rodzica będzie to miły rodzinny seans z zaskakującym i interesującym zakończeniem.

Ratatuj (2007)

Chcielibyśmy, abyście ten film potraktowali jako pretekst do wspólnego gotowania w gronie całej rodziny, od najmniejszych do największych. Rodzinne eksperymentowanie w kuchnie jest dobrym pomysłem na weekend oraz pozwoli skupić całą rodzinę wokół stołu, który jest tak bardzo ważnym miejsce w każdym domu.

Kojarzycie program MasterChef Junior?

Może film Ratatuj i wspólne gotowanie natchnie Wasze dzieci do zagoszczenia w kuchni na dłużej. Może właśnie w Waszych domach rośnie wspaniały nowy szef kuchni?

Vaiana: Skarb Oceanu (2016)

Któż nie ma marzeń? Tych wielkich i tych małych?

W tej bajce poznajemy młodą nastolatkę – tytułową Vaianę, która ma w sobie wielkie pragnienie, które nie jest do końca zgodne z tym, czego oczekują od niej rodzice i jej pozycja społeczna. Jej babcia jednak jest dla niej niesamowitym wsparciem i motywacją do podążania za marzeniami. Mimo przeciwności postanawia iść za głosem swojego serca.Zwróćcie uwagę na ważny element, który ukazany jest w tej bajce. Jest nim aspekt powołania, który ogólnie rzecz ujmując, jest głosem w sercu, który woła. Jest to zaproszenie do pragnienia i zrobienia czegoś więcej. Polega ono na ciągłym poszukiwaniu.

Główna bohaterka zmaga się właśnie z powołaniem, które ma w sobie. Próbuje je uciszyć, jednak ono wygrywa i Vaianapostanawia wyruszyć za głosem serca. Przed nią wspaniała przygoda, która nie zawsze będzie usłana różami… Na sam koniec jednak, po przetrwaniu wszelkich przeciwności udaje się jej zrealizować swoje powołanie. Jest to motywacja do pokazania dzieciom, że warto jest podążać za swoimi pragnieniami, marzeniami i nie należy z nich realizować, gdy potknie nam się noga bądź spotkamy jakieś trudności. Ważne jest, aby wspierać dzieci i wszystkich członków naszej rodziny w ich pasjach, marzeniach i pragnieniach serca.

Piękna i Bestia (1991/2017)

Dlaczego bajka Piękna i Bestia pojawiła się w naszym zestawieniu?

Polecamy ją, ponieważ ważne jest, aby zrozumieć, że często to, co najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu. Animacja, którą mogliśmy także jakiś czas temu ponownie podziwiać w wersji fabularnej w kinach, ukazuje, że nie należy oceniać ludzi po ich wyglądzie. Najważniejsze jest to, jakimi są ludźmi. Ich wartość nie zależy od tego, jak się ubierają, jaki mają kolor skóry czy jaką mają urodę, lecz od tego, jakie piękno noszą w sobie. Mądre przesłanie płynące z tej bajki mówi, że prawdziwe piękno bywa czasem ukryte i mieści się głęboko w środku. Czasem nawet głębiej, niż nam może się wydawać.

Teraz, obecnie w świecie istnieje kult piękna, atrakcyjności i nie jest łatwo osobom, których wygląd zewnętrzny nie jest zachwycający. Każdy ma swoje wady, ułomności i niedoskonałości. Nie należy przez te odmienności spychać człowieka na dalszy plan i umniejszać jego wartości. Nauka z tej bajki jest niezwykle prosta do sformułowania, natomiast często nie jest łatwa do przełożenia na realne życie. Lekcja płynąca z tej animacji nie jest tylko dla dzieci, ale pewnie również dla każdego z nas.

Gdzie jest Nemo? (2003)

Rodzicielska miłość nie zna granic!

W bajce Gdzie jest Nemo? możemy wyszczególnić dwa ważne wątki z wartościowym przekazem. Główny familijny morał płynący z animacji dotyczy wiary w swoich bliskich, wiary w swoje dzieci oraz wspieranie ich w pozostaniu sobą. Bycie sobą jest piękne i każdy jest wyjątkowy. Zawsze możemy znaleźć coś wartościowego w drugim człowieku.

Miłość rodzicielska i troska o dziecko przejawia się także w pokazywaniu mu ważnych wartości, z jakimi będzie ono szło przez życie, a także budowanie jego pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Drugim, niemniej ważnym, wątkiem pojawiającym się w bajce jest motyw tolerancji względem inności, a nawet upośledzenia. Możemy dostrzec ten wątek, ponieważ dotyka on głównego bohatera, czyli Nemo. Motyw wyglądu i jego akceptacji pojawia się przez cały film w delikatny i subtelny sposób. Warto zwrócić na to uwagę.

PODSUMOWANIE

Podsumowując listę naszych bajek, chcielibyśmy zauważyć, że są to animacje nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Każdy z nas może się z niej czegoś nauczyć, spojrzeć na swoje życie inaczej. Fantastycznie byłoby, jakbywspólnie obejrzany film był impulsem do wspólnej, rodzinnej rozmowy o wartościach czy stosunku do drugiego człowieka.

Nie lekceważmy przesłania jaki płynie z bajek. Czasem należy tylko troszkę mocniej się przyjrzeć, aby w animowanym filmie dojrzeć przepiękną myśl wartą naszej uwagi.

Podobne posty