Nierozerwalni > Family Time > Drzewo genealogiczne

Drzewo genealogiczne

single image

Kto nigdy nie zastanawiał się, kim byli jego przodkowie? Jak wyglądali i gdzie mieszkali jego pradziadkowie? Wiele osób na pewnym etapie swojego życia zaczyna zastanawiać się, skąd pochodzi i jak daleko sięgają jego korzenie.Często impulsem do takich refleksji jest zadanie domowe, jakie otrzymują dzieci w szkole podstawowej w ramach lekcji historii, które polega na stworzeniu drzewa genealogicznego swojej rodziny. Niektórzy poprzestają na najbliższych krewnych, których jeszcze znają bądź pamiętają, bez zagłębiania się w dalsze zażyłości rodzinne. Natomiast jest część rodziców, którzy postanawiają poszukać swoich przodków i korzystają z wszelkich dostępnych możliwości do stworzenia jak najszerszego drzewa genealogicznego.

Skąd czerpać wiedzę na temat tworzenia drzew genealogicznych oraz jak odnaleźć swoich przodków?

W dobie internetu dużo łatwiej jest zacząć poszukiwania swoich krewnych. Z pomocą przychodzą nam strony internetowe i portale, które dysponują bazą danych z możliwością wykorzystania jej przy tworzeniu takiej genealogii rodzinnej. Oto lista kilku z nich:

Początek

Natomiast zanim ruszymy z poszukiwaniami w zagłębia sieci internetowej, dobrze jest zacząć od rozmów z rodziną i zrobienie wywiadu z nimi na temat swoich przodków. Często naprawdę wiele informacji i wiedzy na temat pradziadków można otrzymać od członków rodziny jeszcze pamiętających wszystkie powiązania rodzinne. Jest to także wspaniała okazja do spędzenia czasu ze starszymi osobami w rodzinie, poświęcenie im czasu, wysłuchanie opowieści i wzbogacenie się ich życiowymi doświadczeniami.

Czasem warto także przeszukać strychy bądź piwnice domów w poszukiwaniu starych dokumentów lub zdjęć, które mogą dać nam cenne informacje do stworzenia drzewa genealogicznego. Może być to także czas porządkowania przeszłości rodzinnej oraz zatrzymania się nad wspomnieniami zebranymi sprzed wielu lat.

Gdy uda się już odnaleźć najbardziej odległego przodka rodziny, to można wtedy rozpocząć dalsze poszukiwania na podstawie strony dostępnej w internecie. Warto jest zajrzeć w bazy, które są dostępne w przestrzeni wirtualnej na stronach tematycznych po wcześniejszym zarejestrowaniu się, a także odwiedzić różne instytucje państwowe takie jak urzędy gminy, starostwa, archiwa czy instytucje kościelne (kancelarie parafii i archiwa kościelne) w celu odnajdywania kolejnych informacji o przodkach rodziny.

Idąc dalej w poszukiwaniu korzeni, warto odwiedzić groby rodzinne, ponieważ są one swojego rodzaju skrzynką kontaktową pomiędzy gałęziami rodziny, które mogły utracić między sobą kontakt we wcześniejszych pokoleniach.Można na przykład skorzystać z wyszukiwarki grobów (http://www.grobonet.com).

Natomiast w Urzędach Stanu Cywilnego możecie znaleźć akty metryczne obejmujące ostatnie 100 lat, więc to jest dobre miejsce do dalszego poszukiwania dokumentów ułatwiających ustalenie kolejnych korzeni rodziny.

Nie powstrzymujcie się przed poznawaniem historii swojej rodziny oraz poszukiwaniem poprzednich pokoleń. Być może odkryjecie niezwykłe historie, które będą inspiracją bądź nauką na przyszłość. A może poznacie swój herb rodowy i odnajdziecie dokument nadania tytułu szlacheckiego? Wszystko jest możliwie i macie szansę poznać swoje pochodzenie, przodków i korzenie, które ukształtowały w pewien sposób to, kim teraz jesteście oraz w jakiej rodzinie i gdzie żyjecie. A może uda się odnaleźć rodzinę, z którą kontakt został utracony wiele lat wcześniej? Nie bójcie się szukać! Razem z całą rodziną usiądźcie razem przy stole i rozpocznijcie przygodę w poszukiwaniu swoich rodzinnych korzeni sprzed wielu, wielu, wielu lat.

Stwórz swoje drzewo genealogiczne już dziś!

Zapraszam Was do stworzenia drzewa genealogicznego w następujący sposób: w zakładce Pobierz znajdziecie dokument, w którym na jednej stronie A4 zmieściło się 9 wizytówek rodzinnych, które możecie wydrukować i wyciąć.Znajdują się na nich podstawowe dane, którymi możecie opisać swojego przodka, czyli imię, nazwisko, lata życia, miejsce urodzenia i miejsce na własne uwagi. Wytnijcie tyle, ile potrzebujecie, wypełnijcie na podstawie Waszych poszukiwań i ułóżcie w formie drzewa. Struktura tworzenia drzewa genealogicznego jest bardzo prosta i logiczna. Na samym dole wpisuje się najmłodszych członków rodziny. Wyżej należy zapisać ich rodziców, dziadków, pradziadków i tak dalej. Małżeństwa układajcie obok siebie. Rodzeństwo powinno znaleźć się w konstrukcji drzewa trochę dalej, ale cały czas w tym samym poziomie. Na poniższym obrazku możecie zobaczyć uproszczony schemat obrazujący jak powinno wyglądać dobrze skonstruowane drzewo rodzinne.

(źródło grafiki: https://bi.im-g.pl/im/9d/0a/15/z22061469Q,Jak-narysowac-drzewo-genealogiczne-.jpg)

Drzewo genealogiczne w kilku krokach

  1. Porozmawiaj z rodziną i zrób wywiad z nimi na temat przodków.
  2. Przejrzyj strych domu, piwnicę i wszelkie zakamarki w domu w poszukiwaniu dokumentów i zdjęć rodzinnych.
  3. Wybierz się na groby i zdobądź wszystkie informacje na temat grobów rodzinnych.
  4. Przeszukaj internet w poszukiwaniu danych kontaktowych i powiązań rodzinnych.
  5. Odwiedź urzędy i instytucje kościelne w poszukiwaniu między innymi danych metrycznych.
  6. Stwórz drzewo genealogiczne przy pomocy informacji, które udało Ci się zdobyć w procesie poszukiwania przodków.

Gdzie szukać informacji?

W poszukiwaniu swoich przodków możecie szukać pomocy na poniżej podanych stronach internetowych. Osobom pragnącym stworzyć drzewo genealogiczne na pewno pomogą informacje zamieszone w dostępnych bazach na tych portalach. Linki do stron internetowych w tematyce genealogii:

Mam nadzieję, że poczujecie zew przygody i ruszycie na poszukiwanie swoich rodzinnych korzeni. Na pewno będzie to niezwykła okazja do lepszego poznania swojej rodziny i być może do wspaniałych spotkań, na które nigdy nie ma czasu.Trzymam kciuki za Wasze sukcesy w tworzeniu drzewa genealogicznego oraz zachęcam do podzielenia się odkryciami, których dokonacie poszukując swoich przodków.

Podobne posty