Nierozerwalni > Rodzinny czas > Odkryj, co krzepi Twoją rodzinę

Odkryj, co krzepi Twoją rodzinę

single image

Pewnie uwielbiasz zaglądać zimą do Waszej domowej spiżarni i wyciągać z niej pyszne specjały. Smak i zapach letnich owoców zamknięty w szklanych słoikach potrafi poprawić nawet najgorszy nastrój. Cudownie jest sięgnąć po te skarby, kiedy odwiedzają nas goście i choć przygotowanie domowych przetworów bywa czasem męczące, to warto włożyć trochę wysiłku w ten proces, by potem mieć na wyciągnięcie ręki to, co może nas pokrzepić.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoja rodzina potrzebuje jeszcze innego rodzaju wsparcia, gdy przychodzą trudne czasy? Czym uraczysz swoich domowników, gdy oprócz zimowej aury za oknem, dopadnie ich gorszy nastrój, który negatywnie wpłynie na ich pogodę ducha?

Do czego inspiruje SPIŻARNIA?

Spiżarnia to takie pomieszczenie, które zachęca do tego, by gromadzić to, co nas krzepi. Poza strawą dla zmęczonego zimowym chłodem ciała warto zadbać w domu jeszcze o inne zapasy – o odpowiednią pożywkę dla umysłu, serca i ducha.

Taką funkcję mogą pełnić wartościowe książki, inspirujące filmy, podnoszące na duchu cytaty… Każdy z nas przeżywa od czasu do czasu gorsze chwile i idealnie byłoby mieć wtedy pod ręką coś, co jak sok z malin rozgrzeje serce, doda otuchy i będzie wsparciem.

Co i jak warto gromadzić na zapas?

Naszą emocjonalno-umysłowo-duchową spiżarnię możemy wyposażyć w najróżniejsze wspomagające nas w chwilach kryzysu treści: książki, filmy, muzyka, konferencje, szkolenia, warsztaty offline i online, blogi i portale internetowe, grupy w mediach społecznościowych, motywujące cytaty, miejsca mocy, wspierający ludzie

Forma, w jakiej gromadzimy sobie te wszystkie zapasy, też może być bardzo urozmaicona. Czasem wystarczy zwykła lista włożona np. do terminarza, na której wypiszemy sobie imiona naszych przyjaciół i ich numery telefonów. W ten sam sposób możemy zrobić listę wartościowych lektur czy tytułów filmów.

Inna forma gromadzenia inspirujących treści to stworzenie sobie odpowiednich zakładek czy folderów na komputerze, przez które łatwiej i szybciej będziemy mogli sięgnąć do tego, co wartościowe.

Książki i płyty

Poza tym zawsze warto mieć pod ręką egzemplarze ulubionych książek, do których chcemy wracać czy płyt z muzyką, która koi bądź dodaje energii – w zależności od tego, czego bardziej potrzebujemy. Warto zaopatrzyć swój dom w taką krzepiącą kolekcję.

Inspirujące pudełko

Świetnym pomysłem jest też stworzenie słoika lub pudełka inspiracji, w którym można znaleźć słowa pocieszenia lub jakieś motywujące cytaty. Już samo losowane takich karteczek może być frajdą i poprawiać humor, wprowadzając do naszej codziennej rutyny element zabawy.

Częstujmy tym, co krzepi, siebie i innych

Gromadzenie zapasów, które krzepią, a więc ożywiają, zarówno umysł, jak i psychikę i duszę, nie powinno być sztuką dla sztuki. Ważne, żeby tę naszą intelektualno-emocjonalną spiżarnię co jakiś czas sprzątać i wietrzyć. Na różnych etapach życia będziemy potrzebować innych wspierających nas treści i to, co raz się sprawdziło, za jakiś czas może okazać się bezużyteczne.

Uzupełnianie kolekcji

Warto więc regularnie uzupełniać swoje kolekcje, dodawać tam nowe rzeczy, a jednocześnie największą troską otaczać te, które nigdy się nie zestarzeją bądź wydają się tak jak wino – im starsze, tym lepsze.

Dziel się!

Kluczowa jest też umiejętność dzielenia się swoim bogactwem z innymi. Tak, jak odwiedzających nas gości chętnie częstujemy tym, co w naszej prawdziwej spiżarni najlepsze, tak nie skąpmy im dobrego słowa, inspirujących książek, czy nagrań wprawiających w zachwyt. Ofiarowane innym pokrzepienie, wróci do nas z nawiązką, gdy sami będziemy go najbardziej potrzebować.

***

Cykl „Praca nad Wnętrzem”

To artykuł z cyklu dotyczącego PRACY NAD WNĘTRZEM z nawiązaniem do koncepcji Domowych Pomieszczeń. Pozostałe artykuły z tej serii to:

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty