Nierozerwalni > Dziecko > Gry kooperacyjne dla dzieci i młodzieży. W co grać, ile i jak?

Gry kooperacyjne dla dzieci i młodzieży. W co grać, ile i jak?

single image

Większość gier planszowych dostępnych na rynku oparta jest na rywalizacji, na dążeniu do wygranej jednej konkretnej osoby. Jest to jak najbardziej słuszne założenie, ale nie we wszystkich przypadkach przynosi dobre efekty.

Kiedy chcemy wykorzystać grę jako narzędzie uczące dzieci i młodzież współpracy, pracy zespołowej, by wzmocnić ich sferę emocjonalną, należy sięgnąć po gry kooperacyjne.

Gra kooperacyjna to świetne narzędzie do rodziców, nauczycieli czy trenerów, w której chcemy zintegrować rodzeństwo czy grupę. W tego typu grach liczy się wspólne zwycięstwo i pokonanie gry. W takich grach nie rywalizujemy, nie ma interakcji czy konfliktów między graczami. Liczy się kreatywność, otwartość na współpracę, edukacja i socjalizacja.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gier kooperacyjnych. Które z nich wybrać, jaki jest stopień skomplikowania i do jakiego wieku są dostosowane o tym w poniższym artykule.

15 gier kooperacyjnych dla dzieci i młodzieży

Potwory do szafy

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 1-6

Wiek od 3 lat

Wydawca: Granna

Jak w to grać?

Gracze podczas rozgrywki łączą swoje siły, aby pokonać potwory, które przychodzą straszyć dzieci, kiedy one śpią.Potwory boją się przeraźliwie niektórych zabawek, które gracze muszą odnaleźć i je nimi przegonić. Zębogon liczy nasze pomyłki i po trzech nietrafionych próbach wyskakuje kolejny potwór. Na szczęście, kiedy tylko uda się nam odnaleźć odpowiednią zabawkę potwor ląduje w szafie.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

Przede wszystkim za wygląd, gra jest przepięknie wykonana, a do tego ma niezwykle pozytywne przesłanie. Ćwiczy pamięć u dzieci, oswaja ze strachami, koszmarami oraz uczy, że warto mieć w pokoju porządek. Gdy trafia się na żeton ze skarpetką, utrudnia on szybkie znalezienie odpowiedniej zabawki. Podobnie jest w życiu.

Królewna

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 2-6

Wiek od 4 lat

Wydawca: grykooperacyjne.pl

Jak w to grać?

Wspólnymi siłami próbujemy uratować śpiącą od 100 lat księżniczkę.

Poruszamy się po planszy i zdobywamy przedmioty, ale to gracz musi pomyśleć jak je wykorzystać. Musi stworzyć opowieść o bohaterskich czynach jak przepłynąć fosę, pokonać psa czy strażnika, otworzyć drzwi, przejść mroczny tunel, a na końcu wybudzić królewnę.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

Pomysł na grę kooperacyjną z mechaniką tworzenia opowieści jest rewelacyjny. Szczególnie dla dzieci w wieku 4 lat, które bardzo chętnie tworzą niezwykle barwne historie. Temat, prostota i pomysł na opowiadania bardzo pozytywnie zaskoczy dzieci. Gra posiada kilka wariantów oraz 2 zestawy różnych przedmiotów. Można do gry dołączyć również własne przedmioty, które dzieci mogą wykorzystać podczas gry.

Tajemnicze drzwi

Czas gry do 15 min

Liczba graczy 1-8

Wiek od 5 lat

Wydawca: grykooperacyjne.pl

Jak w to grać?

Gra typu memory z bajeczną planszą 3D. Fabułą gry jest poszukiwanie przedmiotów, której zostały skradzione przez złodziei. Naszym zadaniem jest odgadnięcie, przed upływem 12 godzin, jakich rekwizytów brakuje. Na planszy ukryto 12 par przedmiotów oraz 12 zegarków. Wcielając się w rolę detektywów, wspólnie przeszukujmy dom. W swojej kolejce odsłaniamy dwa przedmioty i w zależności co odkryliśmy, wykonujemy jedną z 4 akcji. Jeśli odkryjemy zegarek, przesuwamy wskazówkę na tarczy zegara. Jeśli na zegarze wybije 12, gra się kończy i gracze muszą powiedzieć jakie przedmioty skradli złodzieje.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

Przepięknie wykonana gra 3D oraz ruchomy zegar zrobi wrażenie na dzieciach. Tego typu gry cieszą się największą popularnością wśród przedszkolaków. Poszukiwanie przedmiotów i upływający czas wzbudzi u dzieci wiele emocji. A sprytne połączenie memory i ukrytych przedmiotów czyni z tej gry wyjątkową. Gracze wspólnie mogą sobie podpowiadać gdzie dany przedmiot może się znajdować.

Leo wybiera się do fryzjera

Czas gry do 30 min

Liczba graczy 2-5

Wiek od 6 lat

Wydawca: Wydawnictwo G3

Jak w to grać?

W grze 2 do 5 śmiałków będzie próbowało doprowadzić lwa Leona do fryzjera, który traci poważanie wśród zwierząt przez swoją zapuszczoną fryzurę. Skacząc po kolorowych kafelkach, ucząc się godzin i dni tygodnia oraz rozwiązując proste memo, próbujemy dotrzeć do salonu fryzjerskiego, gdzie pozbędziemy się uporczywych kłaków. I musimy to zrobić przed upływem tygodnia.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

Za kolorowe, pięknie wykonane elementy gry i niezwykle sympatyczną figurkę lwa Leo. W grze dzieci uczyć się będą współpracy oraz pomagania innym. Ćwiczyły pamięć, ale także uczyły się nazw kolorów oraz liczenia i odczytywania godzin. Dzięki stopniowanemu poziomowi trudności, gra nie będzie ani za prosta, ani za trudna.

Kto to był?

Czas gry do 30 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 6 lat

Wydawca: TM Toys

Jak w to grać?

Gra kooperacyjno – przygodowa znanego autora gier Reinera Knizi z interaktywną skrzynią. Gra polega na chodzeniu od komnaty do komnaty zamku w poszukiwaniu wskazówek demaskujących złodzieja diamentowego pierścienia.Wskazówek udzielają nam mówiące zwierzęta, które dzielą się swoim sekretem, jeżeli odpowiednio je nakarmimy smakołyki, które lubią. Gra ma 3 tryby rozgrywki od łatwego do trudnego, dlatego można łatwo dostosować ją do wieku dzieci.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

Dzieci zakochają się w tej grze. Gra wykorzystuje mechanizm memory, tyle że podane w interaktywnej formie. Mówiąca skrzynia sprawia wrażenie, jakby gra do nas mówiła. Dzieci uwielbiają wciskać przyciski i słuchać, co ma do powiedzenia pies, koń, osioł, czy inne zwierzę. Gra ćwiczy nie tylko pamięć jak zwykłe memory, ale przede wszystkim wymaga skupienia uwagi przy wypowiadanych przez zwierzęta słowach, koncentracji przy wykonywaniu zadań, wreszcie odpowiedniego planowania, by nie tracić akcji.

Mount Everest

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 7 lat

Wydawca: grykooperacyjne.pl

Jak w to grać?

Grupą alpinistów chcemy wejść na szczyt góry Mount Everest oraz bezpiecznie wrócić do obozu. Wyprawa napotyka różne trudności, niesprzyjające warunki pogodowe oraz groźne wypadki. Dzięki pracy zespołowej i wzajemnemu wsparciu drużyna pokonuje trudności i niespodzianki.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

W grze uczymy się współpracy, wspólnie dyskutujemy nad właściwymi wyborami, najlepszymi dla drużyny. Uczymy się idealnej współpracy i rozwiązywania konfliktów, które mogą pojawić, kiedy grupa napotka problemy i od właściwych wyborów będzie zależała wygrana. Gra ma bardzo proste zasady, odpowiednie do wieku. Warto, by w grze z dziećmi uczestniczyła osoba dorosła, aby pomogła swoim autorytetem pomóc młodym adeptom wspinaczki w podejmowaniu właściwych decyzji.

Merlin Zinzin

Czas gry do 30 min

Liczba graczy 2-8

Wiek od 7 lat

Wydawca: hobbity.eu

Jak w to grać?

Zręcznościowa gra kooperacyjna z elementami strategii na podstawie popularnej serii książek Marc’a Cantin’a pt. Merlin ZinZin. Gra silnie nawiązuje do tradycji i stylistyki francuskiego komiksu. Gracze mają na celu pomóc grupce bohaterów uciec przed kotem. Kot porusza się z opóźnieniem po tej samej planszy i jest reprezentowany przez klepsydrę.

W każdej turze gracze rzucają kostką, która wskazuje jakim sposobem gracz umieści żeton na planszy czarów. Tam, gdzie zatrzyma się żeton, taką akcję wykona gracz. Jeżeli żeton wyleci poza planszę czarów, to gracz losuje kartę zadania, które musi wykonać sam lub z drużyną np.: z zamkniętymi oczami obejść dokoła stołu. Przed rozpoczęciem rozgrywki ustala się w grze poziom trudności, dzięki temu ukończenie gry może być wyzwaniem również dla dorosłych.

Magic Maze – weź i czmychaj

Czas gry do 30 min

Liczba graczy 1-8

Wiek od 8 lat

Wydawca: Lacerta

Jak w to grać?

Gra kooperacyjna, w której wszyscy grają jednoczenie, w zupełnej ciszy, od czasu do czasu mogąc pokazać jakiś gest. Na początku każdy z graczy otrzymuje określone role i możliwości ruchu w labiryncie, a dokładnie w centrum handlowym. Przykładowe ruchy to na przykład: ruch na zachód, odkrycie nowego obszaru, jazda ruchomymi schodami itp. To, co może wykonać jeden gracz, nie jest dostępne dla nikogo innego. Dlatego współpraca jest tu kluczowa. W grze jest kilkanaście poziomów trudności. Graczy czeka nie lada wyzwanie i mnóstwo świetnej zabawy.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

Gra w ciekawy sposób uczy współpracy, musimy liczyć na zespół, sami w pojedynkę nic nie osiągniemy. Akcje wykonujemy w czasie rzeczywistym, bez używania żadnych sugestii. Prostota tej gry, świetna instrukcja, mobilność planszy i ogromna regrywalność to z pewnością niepodważalne jej zalety. Każda rozgrywka jest trochę inna, szczególnie gdy gramy w innym towarzystwie.

Wyspa smoków

Czas gry do 30 min

Liczba graczy 1-8

Wiek od 8 lat

Wydawca: Granna

Jak w to grać?

Wspólnie z innymi mieszkańcami pięknej krainy musimy odbudować zamek, którego części zostały rozrzucone po całej wyspie. Nie jest to takie proste, gdyż skalny cypel zamieszkują straszliwe smoki, które tylko czekają, aby nas pożreć. 

Grając w jednej drużynie w swojej kolejce, gracz wykonuje rzut kostką i przesuwa się na planszy o tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. Jeśli na polu, na które wszedł gracz, znajduje się fragment zamku, to należy ściągnąć go z planszy i położyć przed sobą. Jeżeli w swoim ruchu gracz dotarł do pola startowego (czyli okrążył planszę), to kładzie przenoszony przez siebie element zamku na odpowiadającym mu polu na obrysie zamku.

Jeśli natomiast na kostce wypadnie wizerunek smoka, to gracz, zamiast przesuwać swój pionek, przesuwa o jedno pole jeden żeton z wizerunkiem smoka. Kiedy gracz wejdzie na pole ze smokiem, musi ukryć się w Zaczarowanym Lesie. Uwolnić można go jedynie wtedy, gdy w swoim ruchu na kostce wypadnie wizerunek Słoneczka. Zwycięstwo graczy ma miejsce wtedy, gdy zamek zostanie odbudowany w całości. Porażka następuje, gdy piąty smok dotrze na ostatnie wolne pole.

Dlaczego dzieci i rodzice pokochają tę grę?

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to piękna szata graficzna gry i proste zasady. Chociaż gra jest losowa, daje jednocześnie wszystkim uczestnikom możliwość współpracy. Unikanie smoków jest dla dzieci zabawne i ekscytujące. Powrót z Zaczarowanego Lasu nie jest prosty i czasami potrzebujemy pomocy innych graczy. Fantastyczna gra do bezstresowego spędzenia czasu, która uczy współdziałania i logicznego myślenia.


Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty