Nierozerwalni > Małżeństwo > Cztery uszy w związku – część III

Cztery uszy w związku – część III

single image

Bogactwo znaczeń, które kryje się w każdej, prostej wypowiedzi jest potencjalnie źródłem wielu cennych informacji o drugim człowieku. Każda z płaszczyzn pozwala nam na odkrycie ważnej informacji o potrzebach, emocjach czy obserwacjach bliskiej nam osoby.

Nieświadoma analiza

Na co dzień, zazwyczaj nieświadomie, decydujemy o tym, w jaki sposób zinterpretujemy wypowiedzi drugiej osoby.

Analizujemy w tym celu nie tylko słowa naszego partnera, ale i ton głosu, mimikę, gesty, wcześniejsze wypowiedzi oraz wspólne dotychczasowe doświadczenia.

Błędne znaczenie

Czasami zdarzają się jednak sytuacje, w których znaczenie, jakie nadajemy wypowiedziom partnera, nie jest adekwatne do jego/jej intencji. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacji, gdy nasze osobiste przeżycia, wyobrażenia przesłaniają nam to, co mówi druga osoba.

Czasami, z uwagi na wcześniejsze relacje i doświadczenia, możemy mieć skłonność do nadmiernego interpretowania słów partnera w kontekście jednej z płaszczyzn. Gdy jedno z naszych tzw. uszu dominuje inne płaszczyzny bądź w ogóle pomijamy niektóre z nich, nasza wymiana z otoczeniem może być bardzo utrudniona.

Rozwiązanie?

Dlatego tak ważne jest, aby zachować równowagę i starać się rozwijać – w miarę możliwości – wszystkie cztery płaszczyzny.

Jak rozwijać swoje komunikacyjne uszy?

Świadomość własnych skłonności i ograniczeń związanych z procesem słuchania jest podstawowym krokiem do rozwijania umiejętności słuchania czterema uszami. Bez refleksji dotyczącej tego, nad którymi obszarami powinniśmy pracować, nie będziemy w stanie ich zmienić.

Jak je poznać?

Aby je zidentyfikować, warto zacząć obserwować własne reakcje i wypowiedzi kierowane do partnera. Warto zastanawiać się nad emocjami, które pojawiają się w nas w różnych momentach i próbować zastanawiać się nad alternatywnymi interpretacjami. Pomocnym w rozpoczęciu tego procesu może okazać się również wypełnienie poniższego minitestu.

Mini-test: Cztery uszy

Postaraj się wczuć w poniższe sytuacje. Następnie zakreśl w poniższej tabelce, którą z odpowiedzi udzielił(a)byś w każdej z opisanych sytuacji. Gdy skończysz, podsumuj swoje wyniki.

1. Nakładasz na swój talerz porcję pysznego ciasta bezowego. Twój partner/partnerka mówi: Wiesz, że w takim kawałku ciasta jest około 650 kcal?

a) Chcesz? Chętnie podzielę się z Tobą.

b) Przykro Ci, że sam/sama nie możesz na razie jeść słodyczy. Może przygotować Ci coś innego?

c) Uważasz, że powinnam/powinienem schudnąć?

d) Aż tyle? To niesamowite.

2. Pracujesz w jednej z firm zajmujących się organizowaniem imprez i spotkań dla pracowników korporacji. Gdy zaczynasz zbierać się do wyjścia, Twój zwierzchnik mówi: Już wychodzisz?

a) Dlaczego jesteś zdziwiony? Już 16.00.

b) Mam prawo do odpoczynku! Anka wyszła 5 min przede mną, a jej nic nie mówisz.

c) Tak.

d) Dzisiaj nie mogę zostać, bo muszę odebrać dzieci ze szkoły.

3. Razem z partnerem/partnerką jesteście zaproszeni na imprezę do waszej wspólnej znajomej. Gdy szykujesz się do wyjścia, Twój partner/partnerka mówi: Będziemy spóźnieni.

a) Nie popędzaj mnie.

b) Jak myślisz jak bardzo?

c) Nie denerwuj się, za chwilę kończę.

d) Jak zwykle! Bo Ty, ideał, nigdy się nie spóźniasz!

4. Twój partner/partnerka opowiada ci o ciężkim dniu w pracy. Na koniec mówi: Nie masz pojęcia, jak strasznie trudno było mi dzisiaj tam wytrzymać.

a) Bo ja to według Ciebie nie pracuję tylko się obijam!

b) Tak, masz bardzo trudną pracę.

c) Biedactwo! Musisz być strasznie zmęczony(a).

d) Już nakładam Ci obiad.

5. Zaprosiliście Twoich znajomych z pracy do domu. W pewnym momencie jeden z nich mówi: Patrzcie, już wieczór, jak ten czas leci.

a) Jest 19.00.

b) Jesteś zmęczony, nie dziwię się. To był ciężki tydzień.

c) Już szykuję kolację.

d) Mam nadzieję, że Cię nie zanudzam.

PytanieRzeczowaApelowaUjawniania siebieRelacyjna
1.d)a)b)c)
2.c)d)a)b)
3.b)a)c)d)
4.b)d)c)a)
5.a)c)b)d)
Liczba poszczególnych odpowiedzi

Przewaga odpowiedzi w którejś z płaszczyzn może wskazywać na to, że częściej słyszysz w kierowanych do Ciebie komunikatach zawarte z nich znaczenie. W konsekwencji może to prowadzić do nadinterpretacji i nieporozumień.

Jeżeli natomiast którejś z wymienionych płaszczyzn brakuje w Twoich odpowiedziach, może to oznaczać, że możesz pomijać zawarte w nich znaczenie i poszczególne informacje, które zawarte są w kierowanej do Ciebie wypowiedzi.

Największą skuteczność osiągniesz, korzystając w sposób elastyczny z wszystkich płaszczyzn, czyli ze swoich czterech uszu.

Przeczytaj też:

Cztery uszy w związku – część 1.

Cztery uszy w związku – część 3.


Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty