Nierozerwalni > Rodzinny czas > Wywiad z Mateuszem Banaszkiewiczem – Ambasadorem kampanii #Nierozerwalni

Wywiad z Mateuszem Banaszkiewiczem – Ambasadorem kampanii #Nierozerwalni

single image

Mateusz Banaszkiewicz to artysta kabaretowy, współtwórca Kabaretu Młodych Panów. W wolnych chwilach pisarz do szuflady i biegacz amator. Prywatnie szczęśliwy mąż Agnieszki i ojciec dwóch synów, Jonasza i Tymoteusza. Mówi, że jak tylko ma więcej wolnego czasu, to przychodzą mu do głowy głupoty, na które na szczęście, nie ma czasu.

Witaj Mateuszu. Na początek chciałbym zapytać Cię o Twoją żonę – Agnieszkę. Jak się poznaliście?

Poznaliśmy się w okolicznościach niezbyt sprzyjających. Relacja lekarz stomatolog – pacjent, także było zabawnie. Przynajmniej ze strony Agnieszki, a i ja uśmiechałem się na tyle, na ile pozwalało mi znieczulenie. A tak na całkiem samym początku, to poznaliśmy się w Ostravie, w Clubie Fabric podczas koncertów DJ-ów z całej Europy. Narzeczeństwem byliśmy niecałe dwa lata, a jako małżeństwo w tym roku mija nam jedenaście lat.

Dokończ zdanie: Małżeństwo jest… 

Małżeństwo jest przede wszystkim wspólną podróżą, w której człowiek rezygnuje z własnego „ja”. Jak ujął to C.S. Lewis: „[Bóg]
użycza nam trochę swej zdolności rozumowania i to uzdolnia nas do myślenia. Wprowadza w nasze serca trochę swej miłości i dlatego miłujemy jedni drugich”.

Jaki jest Twoim zdaniem przepis na udane małżeństwo?

Przede wszystkim nauczenie się myślenia i działania w kategorii „My” przy jednoczesnym zachowaniu swojego „Ja”. Do tego szczypta soli oraz pieprzu i gotowe;)

Od pewnego czasu razem z Agnieszką jesteście szczęśliwymi rodzicami. Co się zmieniło w waszej relacji i życiu, kiedy pojawiły się dzieci?

Wszystko się zmieniło. Dzieci przewróciły nasze życie do góry nogami. Zmieniły się priorytety, odkryliśmy nowe płaszczyzny działania, a przede wszystkim stworzyliśmy rodzinę.

A jaką jedną myśl chcielibyście przekazać swoim dzieciom, aby dobrze wyposażyć je na szczęśliwe życie?

Powiedzmy za św. Augustynem – „Kochaj i rób co chcesz”.  Aby zawsze miłość Boga i bliźniego była na pierwszym miejscu.

No dobrze, to teraz trochę luźniejsze pytanie. Jak najchętniej spędzacie czas całą rodziną? Co wtedy robicie?

Uwielbiamy podróżować całą rodziną i tutaj po raz kolejny przytoczymy słowa św. Augustyna – „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną jej stronę”. Poza tym lubimy wszelką aktywność od rowerów, przez wszelkiego rodzaju gry, po górskie wycieczki. Cenimy też wspólne posiłki i długie rozmowy przy stole na przeróżne tematy.

W jaki sposób budujecie więzi między sobą w Waszej rodzinie? 

Poprzez dialog, akceptację , wzajemne wspieranie się w różnego rodzaju przedsięwzięciach, wspólne spędzanie czasu, wymianę myśli czy też wspólną modlitwę. Po prostu żyjemy ze sobą a nie obok siebie. 

Jakie macie sposoby na radzenie sobie z konfliktami w życiu rodzinnym?

Zawsze to jest wspólna rozmowa. 

Zazwyczaj kojarzymy Cię jako człowieka bardzo uśmiechniętego. Co lubisz najbardziej w Waszej rodzinie? Co Cię cieszy, z czego jesteś dumny?

Wszystko jest fajne w naszej rodzinie, co nie znaczy, że nie mamy swoich małych i większych różnic zdań, kłótni, głośniejszych i cichszych dni. Najbardziej jednak lubimy to, że o wszystkim rozmawiamy i dzielimy się ze sobą naszymi spostrzeżeniami, wiedzą, doświadczeniami każdego dnia. Uwielbiamy się razem bawić, śmiać się w niebogłosy, ale umiemy także odnaleźć się w ciszy.  

Czy macie jakieś własne, wyjątkowe tradycje rodzinne, swoje zwyczaje? 

Zjazdy rodzinne (urodziny, Święta Bożego Narodzenia, Święta Wielkiej Nocy) zawsze spędzamy z najbliższą rodziną i celebrujemy na własny i chyba dosyć wyjątkowy sposób. A poza tym, to wszystkie nasze podróże oraz domowe wieczory z filmem, z książką i przy grach planszowych. Oczywiście to wszystko dzieje się wtedy, kiedy jesteśmy razem. Ze względu na charakter pracy Mateusza takich chwil jest zdecydowanie mniej, niż w normalnej rodzinie. Może też przez to traktujemy je bardziej wyjątkowo i bardziej je celebrujemy.

No dobrze, to jeszcze pytanie na sam koniec. Dlaczego bierzesz udział w Kampanii #Nierozerwalni?

Dlatego, że rodzina i budowanie więzi rodzinnych jest dla nas bardzo ważne. To rodzina jest tym miejscem, środowiskiem, który wpływa na całe nasze życie. Chcemy promować wartości kochającej rodziny i tworzyć społeczność ludzi wzajemnie się wspierających. Lubimy dzielić się miłością. 

Dziękujemy za rozmowę
Zespół Kampanii #Nierozerwalni

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty