Nierozerwalni > Rodzinny czas > 2 zasady zarządzania czasem, o których musisz pamiętać

2 zasady zarządzania czasem, o których musisz pamiętać

single image

Kiedy urodziłam pierwsze dziecko, niewiele się dla mnie zmieniło pod względem ilości wolnego czasu. Franek był mało wymagający i nie było potrzeby nosić go często na rękach. Przez pierwszy rok jego życia pracowałam z domu i prowadziłam warsztaty nieomal w takiej samej ilości jak przed jego urodzeniem. Nie w głowie były mi wtedy jakiekolwiek zasady zarządzania czasem.

(Nie) oczekiwana zmiana

Sytuacja zaczęła się zmieniać, kiedy Franek zaczął się więcej przemieszczać, chodzić, buszować po domu i oczekiwać, że ktoś będzie się bawił razem z nim. Niedługo potem urodziłam drugie dziecko i dopiero wtedy doceniłam dar czasu.

Nagle dni wypełniły się zajmowaniem na zmianę jednym i drugim dzieckiem. Trzeba przygotować jedzenie, pomóc w łazience, pobawić się, uprać ubrania, nakarmić małego, ponosić małego, poczytać książeczkę, przewinąć… Jedno zadanie goni drugie i końca nie widać.

Dopiero wtedy naprawdę poczułam, co to znaczy mieć dzień wypełniony po brzegi, od rana do wieczora. Co to znaczy nie móc w pełni panować nad swoim czasem, tylko być uzależnionym od potrzeb dzieci. Co to znaczy cieszyć się, że mogę SAMA wyjść do pobliskiego sklepu, żeby kupić bułki. Co to znaczy o 21:00 padać ze zmęczenia z myślą, że jeszcze tyle rzeczy w domu przydałoby się zrobić…

2 zasady zarządzania czasem, których nauczyłam się przy dzieciach

1. Patrz realnie na swoje życie

Ileż to razy przygotowałam sobie długą i ambitną listę zadań na dany dzień tylko po to, by wieczorem stwierdzić, że wykonałam z niej jeden czy dwa punkty …

Jeden z moich internetowych mentorów, Michael Hyatt, powiedział kiedyś, że należy stawiać sobie cele adekwatne do aktualnej sytuacji życiowej. Czyli, jeśli jestem mamą małego dziecka, nie mogę oczekiwać, że codziennie spędzę godzinę na siłowni! Niby oczywiste, a ja do tej pory się z tym zmagam.

Chciałabym tak wiele zrobić, zobaczyć, przeczytać… Frustruję się, kiedy patrzę wieczorem na swój dzień i uświadamiam sobie, że czas spędziłam na czytaniu książeczek i układaniu klocków. Tylko że przecież to są równie ważne sprawy, jak te, które zwykle umieszczam na swojej liście zadań! Aktualnie jestem przede wszystkim mamą, chcę dać moim małym dzieciom swój czas, uwagę, pomóc im się rozwijać. To wymaga mojej obecności i niekiedy rezygnacji z innych działań.

Uczę się zatem patrzeć realnie na ilość czasu, którym dysponuję. Na dzisiaj ważne jest dla mnie bycie z moimi dziećmi, więc ograniczam do minimum inne plany. Dzieci troszkę podrosną, wtedy przyjdzie czas na ich realizację.

2. Zarządzanie czasem to również zarządzanie swoją energią

Niekiedy ok. 21:00 jestem już tak zmęczona, że marzę tylko o położeniu się spać. A w planach miałam jeszcze poczytać, obejrzeć nagranie webinaru i spędzić czas z moim mężem.

Jak to zrobić, kiedy brakuje sił? Znowu nie dospać, żeby następnego dnia od rana nie mieć humoru i denerwować się na dzieci?

Teoretycznie godzina 21:00 to nie jest jeszcze późna godzina. Jednak muszę wziąć pod uwagę również mój poziom energii. Jeśli jest na wyczerpaniu, to nie ma co dokładać sobie kolejnych zadań do wykonania!

Kiedy przychodzą święta, mojej energii wystarcza na odwiedzenie maksymalnie dwóch członków rodziny. Przy trzeciej wizycie myślę już tylko o powrocie do domu.

Nie ma co planować super atrakcji dla Franka na cały dzień, bo jeśli nie pośpi chociaż trochę w ciągu dnia, będzie płaczliwy i marudny. Wtedy żadna atrakcja nie przyniesie radości ani jemu, ani nam.

Wielkie zadanie

Trudne to wszystko. Wokół tyle możliwości, tyle szans, tyle wyzwań, a dzień zawsze ma 24h i nijak nie chce mieć ich więcej.

Sztuka rezygnacji z jednej rzeczy, aby móc dobrze i z radością wykonać inną, jest wielkim zadaniem. Wiele nauki przede mną.

Zobacz jak Małgorzata Kożuchowska godzi pracę zawodową z życiem rodzinnym: https://nierozerwalni.pl/wywiad-malgorzata-kozuchowska-ambasadorka-kampanii-rodzinnej-nierozerwalni/

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty