Nierozerwalni > Family Time > Zaplanuj swój FAMILY TIME

Zaplanuj swój FAMILY TIME

single image

Najważniejszym celem w planowaniu rodzinnego czasu jest spędzenie wspólnego czasu skupionego na budowaniu relacji, trwałych wspomnień, doświadczeń i przeżywaniu emocji. Jest to okazja do wzmacniania więzi opartych na miłości, zaufaniu i wzajemnym wsparciu, a także do zbudowania rodzinnych rytuałów i tradycji tworząc z rodziny drużynę.

Istotne jest to, aby był to czas skupiony na świadomym byciu razem w danym momencie oraz oddaleniu wszelkich rozpraszających rzeczy. Jeśli nie macie takiej możliwości, aby spędzić razem cały dzień to nie zniechęcajcie się, ponieważ zawsze można zrobi coś naprawdę wartościowego dla każdego członka rodziny. Nie odkładajcie tych momentów na później, ponieważ życie cały czas płynie do przodu, zmieniamy się, dzieci dorastają i nic nigdy się więcej nie powtórzy. Zachęcam do czerpania z życia rodzinnego pełnymi garściami, ponieważ to relacje rodzinne i więzi jakie nawiążemy przetrwają z nami do samego końca.

Planowanie czasu dla rodziny

We wspólne planowaniu rodzinnego warto jest włączać także dzieci, ponieważ będzie to w nich budowało poczucie bycia ważnymi i usłyszanymi. Już na tym etapie możecie w swoich dzieciach wspierać tworzenie się poczucia własnej wartości i pewności siebie. Więc jeśli dzieci już potrafią wyrazić swoje zdanie i potrzeby to włączajcie je w ten proces. Starajcie się nie oznajmiać dzieciom, jak ten dzień będzie wyglądać, ale wejdźcie z nimi w dialog i poznajcie ich zdanie, jak chciałyby spędzić wspólny czas. Na pewno będzie dużo ciekawych pomysłów i nie wszystko uda się zrealizować za pierwszym razem. Wtedy zróbcie listę tego, co każdy z członków rodziny chciałby zrobić, a póżniej te pomysły możecie po kolei wcielać w życie.

Zapewne zapisane aktywności będą różne w zależności od pogody za oknem, więc możecie propozycje podzielić na pory roku. Możecie  także w rubrykach podzielonych na pory roku zrobić kategorie, takie jak “na zewnątrz”, “w domu”, “miejsce na obiad”, “muzea” czy „plac zabaw/sala zabaw”. Im bardziej uporządkowana będzie baza pomysłów tym łatwiej i szybciej będziecie planować rodzinny czas i przechodzić do jego realizacji. Możecie przy propozycjach, które już zrealizowaliście stawiać punkty od 1 do 5 lub zapisywać swoje przemyślenia i emocje, aby wiedzieć, czy tego typu aktywności przypadły wam do gustu i czy chcecie je powtórzyć w przyszłości.

Zasoby psychiczne i emocjonalne

Czasem jednak z jakiś przyczyn bardzo trudno jest zebrać się do zaplanowania czegokolwiek, nawet rodzinnego czasu, a także chwili tylko dla sobie. To co utrudnia nam ten proces może znajdować się głębiej w nas samych i warto się nad tym chwilę zastanowić. Właściwe zarządzanie czasem, dążenie do stabilizacji i harmonii w życiu, a także umiejętne określanie priorytetów jest bardzo ważne do zachowania życiowej równowagi.

Sądzę, że każdy radzi sobie ze swoim życiem tak jak może najlepiej w zależności od swoich zasobów psychicznych, emocjonalnych i fizycznych. Im lepiej czujemy się sami ze sobą, ze swoimi emocjami i myślami oraz relacjami z innymi ludźmi, to tym łatwiej jest nam panować nad wszystkim dookoła. Im więcej mamy sił, tym więcej jesteśmy w stanie “ogarnąć” w naszym życiu, a równowaga w nim jest niezwykle ważna. Wszystko co jest głęboko w nas, czyli nasze emocje, przemyślenia, motywacje czy samoświadomość wpływają jednocześnie na nasz stan fizyczny. Nie tylko kwestie związane ze zmęczeniem czy niewyspaniem są istotne dla ogólnego dobrego samopoczucia, ale także to co dzieje się w naszej głowie.

Dlaczego wspominam o tym przy okazji planowania rodzinnego czasu? Z własnego doświadczenia wiem, że czasem zwyczajnie brakuje sił i motywacji do zaplanowania wartościowego rodzinnego czasu. Dobrze jest pamiętać, że najważniejsze jest spędzenie wspólnego czasu rodzinnego, podczas którego budujemy nasze więzi i relacje. Warto mieć także na uwadze to, aby mierzyć swoje siły na zamiary. Niech to będzie dobry i miły czas dla całej rodziny bez dążenia do celu swoim kosztem lub innych członków rodziny. Czasem mniej znaczy lepiej.

Ustalenie priorytetów

Istotnym elementem do właściwego planowania rodzinnego czasu jest ustalenie priorytetów i celów na każdy dzień i tydzień, a może nawet miesiąc. Umiejętność ta pozwala zorganizować i uporządkować swoje życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe. Umiejętne zarządzanie sobą w czasie to także zarządzanie swoimi emocjami, motywacjami, nawykami, zadaniami, obowiązkami i siłami. Kiedy dbamy o swoje zasoby psychiczne, emocjonalne oraz porządek myśli, a do tego troszczymy się o swój dobrostan fizyczny, czyli odpoczynek, sen, odżywianie i ruch to dzięki temu nasza energia do życia jest na odpowiednim poziomie. Dbanie o dobry nastrój i energię jest tak samo ważne jak dbanie o codzienne czynności. Chociaż być może czasem troszczenie się o nastrój i samopoczucie może być bardziej wymagające niż zadbanie o zwykłe codzienne zadania. Wyobrażam sobie też, że często w natłoku obowiązków domowych i zawodowych może zwyczajnie brakować czas na zatroszczenie się o swoje potrzeby. Dlatego nie mniej ważne jest pamiętanie o swoich zasobach w ustalaniu priorytetów.

Czas na refleksję

Zastanów się wspólnie ze swoim małżonkiem, a później z dziećmi (jeśli macie starsze dzieci, które mogą już wspólnie z wami do tego usiąść), co w waszym życiu lub co przy każdorazowym planowaniu waszego tygodnia jest najważniejsze, mało ważne i najmniej ważne. Niech to będzie taka trzystopniowa skala oceny aktywności na określony czas. Jeśli zaczniecie planować swój czas od tych najważniejszych rzeczy, a później zaczniecie wypełniać go coraz mniej ważnymi rzeczami to sądzę, że poczujecie, że w waszym życiu wszystko jest na odpowiednim miejscu. Wypiszcie sobie na kartce, co jest najważniejsze w waszym życiu i zawsze pamiętajcie o tych rzeczach przy planowaniu nowego dnia, tygodnia lub miesiąca.

A teraz… czas zaplanować swój pierwszy FAMILY TIME! Powodzenia!

Artykuł dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej – “Po pierwsze rodzina!”

Podobne posty