Nierozerwalni > Dziecko > Gry planszowe dla przedszkolaków

Gry planszowe dla przedszkolaków

single image

Gry planszowe dla dzieci w przedziale wieku od 3 do 5 lat najczęściej zawierają takie pojęcia jak: ruch, zasady, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, korzystanie z kostki czy kart oraz zbieranie żetonów lub nagród. Takiego typu gry mają bardzo proste reguły.

Najważniejsze jest to, by utrzymać w dzieciach zaangażowanie na wiele rund, nie wymagać czytania czy zapamiętywania skomplikowanych zasad. Rozgrywka powinna trwać od 10 do 20 minut, po tym czasie dzieci tracą koncentrację. Warto wtedy zmienić grę lub zastosować inną zabawę.

Wprowadzając dziecko w świat gier, warto zacząć od jednego tytułu dziennie i powoli je zwiększać, ale też nie przesadzając. Nie należy również zmuszać dzieci do grania pod żadnym względem.

8 gier, które powinny być w kolekcji każdego rodzica

Zwierzak na zwierzaku

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 4 lat

Jak w to grać?

To prosta gra, która zawiera 29 starannie wykonanych drewnianych zwierząt. W każdej turze gracz rzuca kostką i umieszcza jedno lub dwa zwierzęta na stosie zwierząt, przekazuje jedno ze swoich zwierząt innemu graczowi, aby je umieścił, lub sam umieszcza zwierzę w piramidzie. Oczywiście, jeśli jakieś zwierzę spadnie podczas budowy, gracz otrzymuje do dwóch z nich z powrotem. Pierwszy gracz, który pozbędzie się wszystkich swoich zwierząt, wygrywa.

Dlaczego polecam?

Jest to rewelacyjna gra zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Rozwija ona myślenie przestrzenne dziecka, koordynacje i koncentracje. Elementy w grze są drewniane i dobrze wykonane. Dzieci często używają zwierzątek do wielu innych zabaw, niekoniecznie związanych z samą grą. Zwierzak na zwierzaku to gra, w którą dzieci chcą grać nieustanie. Gra numer jeden w moim rankingu.

Nogi Stonogi

Czas gry do 10 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 4 lat

Jak w to grać?

Podczas gry naszym zadaniem jest ułożenie jak najdłuższej stonogi. Rzucając kostkami, staramy się zdobyć jak najwięcej butów dla naszych stonóg. Będziemy przy tym podejmować decyzje ile butów i w jakich kolorach chcemy zdobyć. Gra posiada 2 warianty: dla dzieci młodszych i starszych. Jej dużą zaletą jest to, że pomaga małym graczom opanować trudną sztukę podstawowego liczenia oraz naukę kolorów.

Dlaczego polecam?

Ulubiona gra dzieci od 4 roku życia, ładnie wydana, złożona z mocnych tekturowych elementów i drewnianych kostek kolorowymi nadrukami. Uczy kolorów, zachęca do nauki liczenia i strategicznego myślenia. Przyjemna gra o prostych zasadach i szybkiej rozgrywce.

Pewnego razu

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 3 lat

Jak w to grać?

Zabawa polega na wymyślaniu wspólnych bajek za pomocą obrazków. Opowieści będą za każdym razem inne, niepowtarzalne, gdyż składać się będą z mniejszej lub większej liczby obrazków. W tej grze wygrywają wszyscy, a nagrodą jest wspólnie wymyślona opowieść oraz chwile, które spędzicie razem.

Dlaczego polecam?

Gra idealna na sen, kiedy kładziemy dziecko spać i chcemy opowiedzieć mu bajkę. Gra pomaga i dziecku i rodzicowi w tworzeniu ciekawych opowiadań, rozwija wyobraźnię i kreatywność, inspirując do układania historyjek, stymuluje sferę poznawczą, emocjonalną i motoryczną u dziecka. Promuje rodzicielstwo bliskości i dostarcza pozytywnych emocji. Jej niezwykle staranne wykonanie, a jej ładny wygląd wpływa na kształtowanie poczucia estetyki u małych dzieci. Gra zdobyła główną nagrodę Komitetu Ochrony Praw Dziecka w kategorii Zabawki dla dzieci w wieku 3 – 7 lat

Pingolo

Czas gry do 15 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 4 lat

Jak w to grać?

Pingolo to gra pamięciowa dla dzieci, w której uczestnicy szukają pingwinich jaj. Każdy pingwin chowa kolorowe jajko, w swojej turze rzucamy dwiema kolorowanymi kośćmi pasującymi do kolorów jaj. Jeśli odkryjemy jajko pasujące do jednego z naszych wyników, zatrzymujemy pingwinka. Jeśli uda się odkryć jajka pasujące do obu kości, otrzymujemy kolejną turę. Wygrywa gracz, który zbierze najwięcej pingwinów.

Dlaczego polecam?

Pingolo to szybka i zabawna gra pamięciowa, o prostych zasadach, która dostarcza wielu pozytywnych emocji.Warto dodać, że jest świetnie wykonana i łatwo się jej nauczyć. Zdecydowanie nie można jej pominąć mając w rodzinie małych graczy.

Skubane kurczaki

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 4 lat

Jak w to grać?

Gra składa się z 24 płytek w kształcie jajek z obrazkami kurczaków, królików, jeży, kwiatów i innych rzeczy, które można znaleźć w kurniku. Oprócz jaj występuje dwanaście ośmiobocznych płytek z takimi samymi ilustracjami jak płytki jajka. Te ośmiokątne płytki są umieszczane zakryte na środku stołu. Natomiast płytki w kształcie jaj są umieszczane odkryte wokół ośmiokątnych płytek. W tej grze pionkami są solidnie wykonane drewniane kurczaki, które w swoim kuperku mają umieszczone piórko.
Każdy gracz otrzymuje kurczaka i umieszcza go w równych odległościach na płytkach jaj. W swojej turze aktywny gracz wybiera jedną z ośmiobocznych płytek i odwraca ją. Jeśli jest to ta sama ilustracja, co na płytce przed kurczakiem gracza, kurczak przeskakuje na tę płytkę, a tura gracza jest kontynuowana. Jeśli jest to inna ilustracja, tura gracza się kończy. Jeśli kurczak aktywnego gracza przeskoczy kurczaka innego gracza, natychmiast zabiera wszystkie jego pióra. „Oskubany” gracz odpada z rozgrywki. Gracz, który jako pierwszy zdobędzie wszystkie pióra swoich rywali, wygrywa grę.

Dlaczego polecam?

Rewelacyjna gra, w której dzieci uczą się spostrzegawczości, koncentracji uwagi, a przy tym świetnie się bawią. Jest to obowiązkowy tytuł wśród dzieci, można ją określić jako rozbudowana wersja gier typu memory. Dzieci uwielbiają tę grę, chociażby ze względu na fakt, że bez problemu ogrywają dorosłych przeciwników. Podsumowując: gra jest prosta w zasadach, efektowna i solidnie wykonana.

Dzielne Myszki

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 2-4

Wiek od 4 lat

Jak w to grać?

Zabawa polega na poruszaniu myszkami wokół planszy, zbieraniu wartościowych kawałków sera i uciekaniu przed głodnym kotem.

Dlaczego polecam?

Dzielne myszki to gra rodzinna, w której gracze uczą się ocenić ryzyko złapania przez kota, a zdobycia cennej nagrody. Gra zdobyła wiele nagród, w tym prestiżową nagrodę Kinderspiel des Jahres w Niemczech. Wykonana bardzo starannie, zawiera drewniane serki, myszki i kota. Rozgrywka jest dynamiczna i emocjonująca, daje dzieciom niesamowitą frajdę. Pociechy przy niej się nie nudzą, a dodatkowo wzbudza wiele pozytywnych emocji. Jedna z najlepszych gier dla najmłodszych.

Kot Stefan

Czas gry do 15 min

Liczba graczy 3-6

Wiek od 4 lat

Jak w to grać?

Jedna osoba zostaje kotem, reszta myszkami. Myszki siedzą na serze, a kot w tym czasie stara się je złapać. Może to zrobić dopiero wtedy, gdy wyrzuci się na kostce obrazek kota. Wtedy gracze z myszkami próbują jak najszybciej uciec z sera, ciągnąc myszki za ogon. A gracz, który jest kotem, próbuje je złapać. Myszki muszą być bardzo czujne, gdyż zejście z sera, kiedy kot nie poluje powoduje utratę jednego życia.

Dlaczego polecam?

Gra o bardzo prostych zasadach, pięknie i solidnie wykonana. Uczy spostrzegawczości i refleksu. Dzieci bardzo szybko pokochają grę za pozytywne emocje, które wzbudza przy rozgrywce. Przy tym tytule wszyscy się świetnie bawią,wcielając w postać kota lub myszek, które muszą wykazać się czujnością i refleksem.

Pędzące Żółwie

Czas gry do 20 min

Liczba graczy 2-5

Wiek od 5 lat

Jak w to grać?

Na początku rozgrywki każdy gracz otrzymuje w tajemnicy żółwia w swoim kolorze. Przebieg rozgrywki polega na wyścigu żółwi, które wchodzą jeden na drugiego i starają się dotrzeć jako pierwsze do mety, gdzie czeka na nich liść sałaty. Żółwie poruszamy za pomocą kart ruchu, których każdy gracz posiada po 5 na swoim ręku.

Dlaczego polecam?

Gra o bardzo prostych zasadach. Szybka, dająca dużo radości, spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ładnie wykonana, atrakcyjna, kolorowa, ucząca logicznego myślenia. Dobra na start dla dziecka w świecie planszówek. Nie zawiera kostki, pozwala podejmować decyzję i uczy prostej strategii. Jedna z najlepszych gier dla dzieci, która zdobyła wiele nagród i wyróżnień.


Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty