Nierozerwalni > Dziecko > Mamo, tato, idę do szkoły! – czyli o gotowości szkolnej

Mamo, tato, idę do szkoły! – czyli o gotowości szkolnej

single image

Za chwilę nasz przedszkolak stanie się uczniem pierwszej klasy. To bardzo ważny moment w życiu dziecka i jego rodziny. Towarzyszą tej chwili radość, fascynacja, ciekawość, ale z drugiej strony również niepewność, obawa i pewien stopień napięcia. Dziecko czeka wiele nowych, nieznanych wyzwań, a rodzinę przeorganizowanie dotychczasowego sposobu życia. Zanim zadzwoni pierwszy dzwonek przygotuj swoje dziecko do nowej roli ucznia.

Gotowość szkolna (dojrzałość szkolna)

Rozpoczęcie edukacji szkolnej i sprostanie stawianym wymogom edukacyjnym jest możliwe wówczas, kiedy dziecko osiągnie gotowość szkolną. Oznacza to, że jego rozwój w sferze poznawczej, emocjonalno-społecznej i fizycznej znalazł się na poziomie pozwalającym na start w pierwszej klasie. Zdarzają się przecież sytuacje, kiedy sześciolatek zaczyna naukę w szkole podstawowej, co wcale nie oznacza, że dzieje się to za wcześnie. Z doświadczenia wiem, że jedno dziecko będzie znało wszystkie litery alfabetu, a drugie może rozpoznawać ich mniej, ale nie stanowi to o automatycznym braku gotowości szkolnej.

Nauczyciele pracujący z dziećmi sześcioletnimi poprzez obserwację i diagnozę jego mocnych i słabych stron potrafią określić, w jakich obszarach wymaga ono wsparcia ze strony rodziców i nauczycieli, a niekiedy specjalistów. Pytajmy nauczycieli o postępy swojego dziecka odbierając go z przedszkola. Będziemy wówczas mieli wiedzę i czas na odpowiednią reakcję.

W kwietniu otrzymacie dokument zatytułowany gotowość szkolna. Zawiera on właśnie informacje o mocnych i słabych stronach dziecka w czterech obszarach, tj. poznawczym, społecznym, emocjonalnym i fizycznym. Jest to ważna wskazówka pozwalająca uzupełnić wiedzę rodzicielską na temat osiągnięć, a może też deficytów edukacyjnych swojej pociechy.

Wesprzyj dziecko w osiągnięciu gotowości szkolnej

Podczas wspólnego spędzania czasu z rodziną bardzo łatwo kształtować nowe umiejętności w dziecku potrzebne do dobrego startu w pierwszej klasie.

Grając w planszówki uczymy je wytrwałości, pokonywania napotykanych trudności i podejmowania nowych zadań, współpracy lub rywalizacji, a przede wszystkim radości z wygranej i pogodzenia się z przegraną. Podobne emocje potowarzyszą im w szkole.

Pamiętajmy, że wspólne rysowanie, malowanie, wycinanie, wałkowanie ciasta, wszystkie te czynności manualne usprawnią rękę naszego dziecka i przygotują do pisania.

Ważne też, aby wspólnie sprzątać zabawki każdego dnia. Wyrabiamy wówczas u dziecka dobry nawyk obowiązkowości i odpowiedzialności.

Czytanie książeczek, komiksów, ilustracji z opisami, nawet kilkukrotne tych samych rozwija w dziecku ciekawość otaczającego świata, wzbogaca u niego zasób słownictwa, przygotowuje do uważnego słuchania i koncentracji uwagi.

Ruch na świeżym powietrzu, spacery, gra w piłkę, jazda na rowerze, wspólne wypady do lasu, na ryby, zabawa na basenie doskonale wpływają na rozwój dziecka, ale też buduje więzi rodzinne.

Nie obawiaj się poszukać pomocy i skorzystać z niej

Mając wątpliwości, obawy czy nasze dziecko jest gotowe do podjęcia edukacji szkolnej możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Osoby, które swoim doświadczeniem i kompetencjami mogą wesprzeć nas rodziców w takich sytuacjach to:

  • pediatra

  • nauczyciel prowadzący grupę

  • psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej współpracującej z przedszkolem

  • logopeda

Przygotuj dziecko i siebie do nadchodzących zmian

Chcąc ułatwić naszemu przedszkolakowi wejście w świat szkolny warto podjąć przygotowania dużo wcześniej, niż pod koniec wakacji.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dni otwartych w szkołach. Na takich spotkaniach dziecko może zobaczyć pomieszczenia, zapoznać się z rówieśnikami, uczestniczyć w warsztatach i innych aktywnościach. My rodzice pozyskamy ważne informacje od nauczycieli i innych rodziców.

Rozmawiajmy z dzieckiem o szkole, jak o nowej przygodzie pełnej niespodzianek, wyzwań i radości. Pomocne mogą też być książeczki, filmy rodzinne, w których bohaterowie idą do pierwszej klasy, poznają nowych kolegów, nauczycieli.

Pamiętajmy o przygotowaniu kącika do odrabiania lekcji. To miejsce powinno mieć dobre oświetlenie, półki na przybory szkolne i książki, a co najważniejsze być miejscem, do którego chętnie zagląda przyszły pierwszoklasista.

Ważne jest też, aby zakupów wyprawki szkolnej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Dajmy dziecku możliwość wyboru plecaka, piórnika i wszystkich innych kolorowych przyborów szkolnych. Sprawi to ogromną radość dziecku.

Adaptacja

Adaptacja dziecka w dużej mierze zależy od jego wcześniej nabytych umiejętności. Dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola zdecydowanie łatwiej przyzwyczają się do nowego środowiska szkolnego. Te posiadające rodzeństwo również szybciej oswajają się z nowym otoczeniem i nawiązują kontakty rówieśnicze. Każde z nich potrzebuje innego czasu na wejście w nowe środowisko szkolne. Niekiedy dziecko potrzebuje większego wsparcia ze strony dorosłych, zarówno rodziców jak i nauczycieli.

Dlatego daj dziecku czas i bądź przy nim.

Podobne posty