Nierozerwalni > Family Time > Jak stworzyć własny herb rodzinny – poradnik

Jak stworzyć własny herb rodzinny – poradnik

single image

Czy Wasza rodzina posiada swój własny herb? Jeśli nie, to najwyższa pora go stworzyć! Herb to sposób na uczczenie i kultywowanie pamięci o naszych przodkach. Łączy też ze sobą bliskich, którzy podczas prac nad nim dowiadują się o swoich krewnych zupełnie nowych rzeczy. Interesuje Was, jak zrobić własny herb rodzinny? Skorzystajcie z naszych porad!

​ Jak zaprojektować herb rodzinny?

Chyba każdy, kto usłyszałby: ,,Zaprojektuj herb swojej rodziny”, miałby problem z przystąpieniem do pracy. Od czego zacząć? Za co się zabrać? W jaki sposób uchwycić esencję przodków i krewnych? To bardzo trudne zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego właśnie konieczne będzie zebranie tak wielu informacji dotyczących Waszej rodziny, jak to możliwe. Bez wątpienia przyda się rozmowa z najstarszymi członkami rodu, którzy wiedzą na jego temat najwięcej. Bardzo możliwe, że posiadają też stare albumy, zapiski czy inne memorabilia, które pomogą ustalić najważniejsze dane o rodzinie. Do nich należą m.in.: nazwisko, jeśli jest znane, to jego etymologię, zawód lub tradycyjne zawody w rodzinie, miejsce urodzenia, terytorium pochodzenia (kraj, region), dewiza życiowa oraz ulubione zajęcie.

herb rodzinny - tworzenie

​ Heraldyka – jak powinien wyglądać herb?

Herb to coś więcej niż tylko symbol rodziny. O historii i funkcjonowaniu herbów uczy nauka zwana heraldyką. Według niej istnieją też konkretne zasady co do tego, jak zaprojektować herb, aby spełniał wszystkie wymagania. Zgodnie z heraldyką, która opisuje, jak zrobić herb rodzinny, powinien on posiadać:

  • godło, które wywodzi się z dawnych pieczęci i monogramów;
  • zwierzęcy symbol (np. lew – męskość, ryba – bogactwo, feniks – wieczność);
  • dominujący kolor, którego symbolika powinna odzwierciedlać charakter rodziny (np. biały – szlachetność, czerwony – odwaga, niebieski – lojalność).

Herby bywają także zdobione – m.in. koronami, klejnotami czy hełmami. Niektóre posiadają ponadto odznakę orderu. Muszą odznaczać się walorami artystycznymi. Rysunek herbu zawsze poparty jest opisem, który nazywa się blazonowaniem.

​ Jak narysować herb rodzinny?

Po zebraniu najważniejszych informacji na temat rodziny i zapoznaniu się z głównymi zasadami sporządzania herbów możecie przystąpić do pracy właściwej. Jak narysować herb rodzinny krok po kroku? Na samym początku wybierzcie jego kształt. Później zdecydujcie, jaki kolor i zwierzę najlepiej oddają charakter Waszej rodziny. Możecie skorzystać tutaj z dwóch zasad heraldyki, czyli oszczędności barw oraz tzw. reguły alternacji, która zabrania kładzenia metalu na metal i koloru na kolorze. Pamiętajcie ponadto, że herb rodzinny musi wyglądem nawiązywać do historii, nazwiska i zwyczajów rodziny. Powinien być też przejrzysty i czytelny, dlatego warto posługiwać się możliwie prostymi i symbolicznymi wizerunkami. Na górze lub na dole herbu możecie również narysować ramkę w postaci wstążki, na której zamieścicie motto swojego rodu.

Herb rodzinny to piękna pamiątka, którą warto wykonać zarówno przez wzgląd na swoich przodków, jak i potomków. Dzięki nim po Waszej rodzinie zostanie fizyczny ślad, którym będą mogły się szczycić kolejne pokolenia.

Podobne posty