Nierozerwalni > Family Time > Kolorowe i proste zabawy na długie wieczory z dziećmi

Kolorowe i proste zabawy na długie wieczory z dziećmi

single image

Kiedy pogoda za oknem nie dopisuje, nasuwa się pytanie, jak umilić czas w domu naszym pociechom?
Poniżej przedstawiam Wam kilka bardzo prostych zabaw i aktywności, które możecie bez problemu przygotować dla swoich dzieci w domu.

1. Kolorowe eksperymenty z wodą

Za każdym razem zaskakuje mnie, ile radości może sprawić dzieciom zabawa z wodą.
Jedną z propozycji są eksperymenty z zabarwianiem wody. Wystarczą do tego przeźroczyste pojemniczki (szklanki, kubki, miseczki itd.), farby plakatowe w kilku kolorach i pędzelek.

Przepis

Do wlanej do pojemników wody dodajemy na pędzelku odrobinę danego koloru farby i dokładnie mieszamy. Kiedy będziemy mieli już kilka kolorowych pojemników z wodą, to możemy eksperymentować jakie kolory powstają po połączeniu ze sobą dwóch z nich.
Dla młodszych dzieci odkrywcze może być to, że kiedy połączymy ze sobą żółtą i czerwoną wodę, zobaczymy kolor – pomarańczowy!
Dla starszych dzieci, które połączenia podstawowych kolorów mają już „w małym palcu” ciekawe może być eksperymentowanie ze zmianą odcieni już znanych im kolorów. Dodanie białej lub czarnej farby całkowicie zmienia odcień podstawowego koloru. Tak więc, gdy do pomarańczowego i zielonego dodamy białą farbę, powstaną bardzo delikatne i mleczne odcienie, a dodatkowo, kiedy połączymy je ze sobą, okazuje się, że powstaje kolor – beżowy!
Dzieci będą zachwycone przelewaniem wody i sprawdzaniem, co powstanie z połączeń kolejnych kolorów.

2. Jadalne farby

dorosły i dzieci przygotowują jadalne farbyZabawę w jadalne farby możecie przygotować dla swoich dzieci, nie wychodząc z kuchni! Jedyne czego potrzebujecie to jogurt naturalny typu greckiego i kolorowe przyprawy lub barwniki spożywcze. W ten sposób stworzycie ze swoimi dziećmi naturalne i do tego jadalne farby, którymi z pewnością stworzą prawdziwe dzieła sztuki.

Przepis

Nalej jogurt do kilku miseczek i dodaj barwiące produkty takie jak: kurkuma, papryka słodka, kakao lub kilka kropli barwnika spożywczego. Dzieci mogą same tworzyć nowe kolory, mieszając jogurt. Natomiast Ty nie musisz się martwić, bo nawet jeśli młodsze dziecko zechce spróbować, jak smakują te kolorowe farby, to są one w 100% bezpieczne i jadalne! Taką zabawę możecie zaproponować zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Możecie malować pędzlami, gąbkami, rękami, stopami lub czymkolwiek chcecie.

3. Tęczowy talerz

Tęczowy talerzyk to bardzo prosta, ale i efektowna zabawa. Kolorowe cukierki (najlepiej sprawdza się tu marka Skittles) rozłóż do dookoła krawędzi talerzyka, następnie zalej je odrobiną wrzątku i obserwujcie jak rozpuszczające się cukierki tworzą niesamowity kolorowy spektakl.skittles i dziecięce paluszki

4. Pudełko pełne skarbów

Pudełko skarbów to prawdziwa uczta dla zmysłów. To jak je wykonacie, zależy wyłącznie od Was! Do środka pudelka włóż makaron, kaszę lub ścinki kolorowych tkanin. W tak przygotowanym pudełku ukryj niewielkie „skarby” (samochodziki, figurki itd.), a zadaniem dziecka będzie ich odnalezienie. Możesz stworzyć własne, tematyczne pudła dla młodszych, jak i również dla starszych dzieci, ukrywając w nich np. obrazki zwierząt mieszkających w dżungli lub wyniki tabliczki mnożenia, którą trzeba powtórzyć do szkoły.

5. Ścieżka sensoryczna

Ścieżka sensoryczna to pewnego rodzaju tor przeszkód dla dziecka, którego funkcją jest stymulowanie zmysłu dotyku. Możemy wykonać ją sami w domu i zapewnić naszym dzieciom świetną zabawę.

Przepis

Potrzebujemy niskich pudełek, kartonów lub folii, na których rozłożymy nasze materiały. Do ścieżki sensorycznej możemy wykorzystać bardzo dużo produktów. Ważne jest, aby były one zróżnicowane (miękkie i twarde, duże i małe). Możemy za każdym razem tworzyć zupełnie inną ścieżkę, dzięki czemu dzieci szybko nie znudzą się tą zabawą. Poniżej przedstawiam Wam przykładową ścieżkę sensoryczną:

  • ziarna fasoli typu jaś
  • wata
  • pestki słonecznika
  • kolorowa bibuła
  • cukier
  • woda

Możecie tworzyć ścieżki z tego, co macie w domu i zaangażować dzieci do tworzenia ich wspólnie. Możecie poszukać kolejnych „składników” podczas spacerów (kasztany, liście) lub wizyty w sklepie spożywczym. Puśćcie wodze fantazji i bawcie się dobrze!

Pamiętajcie, że sensoryka to świetna zabawa, nie tylko dla smyka!

6. Piasek kinetyczny

Przyszła jesień, grypa zaczęła atakować, a Twoje dzieci tęsknią za zabawą w pobliskiej piaskownicy? Jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu – wykonany w domu piasek kinetyczny! Piasek kinetyczny ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że jest wilgotny, dzięki czemu klei się w rączkach dziecka i nie rozsypuje po całym domu. Aby przygotować taki piasek w swojej kuchni, potrzebujesz tylko:

  • mąkę kukurydzianą
  • olej spożywczy
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Do mąki stopniowo dodawaj olej i mieszaj do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

***

A teraz… do dzieła! Jak widzicie, kolorowe zabawy z dziećmi wcale nie muszą wymagać długich i kosztownych przygotowań. Z łatwością możecie sprawić, aby długie i zimowe wieczory nie były nudne. Wypełnijcie je wspólną, kolorową zabawą!

Zapraszamy do zapoznania się z innymi pomysłami na udaną zabawę: https://nierozerwalni.pl/prosty-sposob-wprawic-dzieci-zachwyt-bezpieczne-tanie-efektowne-domowe-eksperymenty-dla-calej-rodziny/

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty