Nierozerwalni > Dziecko > Jak wprawić dzieci w zachwyt – domowe eksperymenty dla całej rodziny

Jak wprawić dzieci w zachwyt – domowe eksperymenty dla całej rodziny

single image

Nie wszyscy mamy tego świadomość, ale nasz dom jest także źródłem materiałów, przy których użyciu możemy wykonać szereg bardzo spektakularnych eksperymentów. Zapewne oczarują one najmłodszych.

I wcale nie potrzeba do tego ani specjalnych umiejętności, ani skomplikowanych przygotowań, a jedynie trochę czasu i chęć wspólnej zabawy.

Widziani oczami naszych dzieci jesteśmy superbohaterami zdolnymi do niezwykłych czynów. Zatem wspólne wykonanie poniżej opisanych eksperymentów może tylko utwierdzić nasze pociechy w tym przekonaniu.

Oto kilka pomysłów na wprawienie najmłodszych w zachwyt.

Pamiętajmy o tym, aby towarzyszyć małemu odkrywcy przez cały czas trwania zabawy, tak aby odbywała się ona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Jak w niecodzienny sposób oddzielić żółtko od białka?

materiały: jajko lub jajka, naczynie, pusta butelka

Jeśli dziecko chce nam pomagać przy robieniu ciasta, do którego będzie trzeba użyć żółtek lub białek oddzielnie, możemy zaproponować mu bardzo niekonwencjonalny sposób poradzenia sobie z ich oddzieleniem.
oddzielanie żółtka od białkaWlewamy całe jajko do głębokiego talerza. Najzwyczajniej w świecie zasysamy żółtko za pomocą umytej plastikowej butelki (najlepiej sprawdza się duża, łatwo odkształcająca się butelka po wodzie mineralnej z dość szeroką szyjką). Następnie umieszczamy ją wylotem do dołu na powierzchni rozlanego na talerzu jajka w miejscu, gdzie znajduje się żółtko i lekko zgniatając, by wypuścić z niej powietrze. W momencie, kiedy powietrze ujdzie z butelki, żółtko zostanie zassane do wewnątrz (pod warunkiem, że szyjka butelki będzie się znajdować dokładnie nad nim). Możemy następnie delikatnie przechylić butelkę i przenieść uzyskane w ten sposób żółtko do innego naczynia. Nasze trofeum samo wypłynie z butelki bez większych problemów. Nie wierzycie? Spróbujcie sami!

Kolorowy liść kapusty

materiały: liść kapusty, naczynie, woda, farbki

miska z liścia kapustyNajłatwiej wyjaśniać młodemu człowiekowi zjawiska przyrodnicze na konkretnych przykładach. W jaki sposób rośliny się odżywiają?
Możemy zobaczyć to na własne oczy, zanurzając duży, koniecznie zewnętrzny liść kapusty (taki jak do gołąbków, gdyż ma on najbardziej widoczne unerwienie) w szklance z wodą wymieszaną z farbkami plakatowymi. Następnie należy odczekać co najmniej kilka godzin. Liść będzie pił wodę, a zawarty w niej kolor rozprzestrzeni się po całej jego powierzchni, barwiąc małe i duże kanaliki nerwowe. Jeśli zamiast farbek użyjemy kolorowego lub nawet czarnego atramentu, uzyskany efekt będzie jeszcze bardziej wyraźny. Możemy nawet ustawić kilka naczyń z wodą w różnych kolorach oraz eksperymentować z rodzajami liści.

Kolorowe kratery

materiały: farbki, zwykły biały ocet, soda oczyszczona, taca

soda oczyszczona i ocetJeśli nasze dzieci fascynują się światem czarodziejów lub doświadczeń naukowych, oto pomysł, który na pewno przypadnie im do gustu. To zadanie, jakkolwiek niezwykle proste, przypomina bowiem eksperyment rodem z zestawu małego chemika.
Na tackę lub duży talerz należy wysypać równomierną warstwę sody oczyszczonej. Obok przygotujmy sobie kilka pojemniczków, w których wymieszamy w równych proporcjach ocet i poszczególne kolory farbek plakatowych. Możemy na początek przygotować niewielką ilość takiej magicznej mieszaniny i ewentualnie dorobić więcej w trakcie zabawy. Ważne, żeby uzyskać gładką konsystencję. Sztuczka polega na wylewaniu małych porcji mieszaniny na sodę oczyszczoną, w rezultacie czego zaczyna ona syczeć, pęcznieć i wytwarzać bąbelki, zupełnie jak kiedyś oranżada w proszku przy zetknięciu z wodą.Na powierzchni naszego talerza bądź tacki powstaną więc kolorowe i maleńkie kratery, z których można stworzyć cały obraz lub pobawić się ludzikami w zdobywców księżyca.

Lampiony z lodu na zimę

materiały: balon, woda, świeczka typu podgrzewacz

zamrożone balonyKiedy na zewnątrz zima szczypie w uszy, możemy pobawić się w stworzenie zimowego lampionu, którym ozdobimy parapet lub oświetlimy chodnik w ogródku przed domem.
Wystarczy nam do tego balon, który należy napełnić całkowicie wodą, zawiązać i zamrozić, najlepiej w pozycji ogonkiem ku górze, jednak nie dłużej niż przez jedną noc. Po nocy spędzonej w zamrażalniku balon powinien mieć jeszcze w sobie trochę wody u nasady ogonka i we wnętrzu. Wyjmujemy ostrożnie naszą lodową kulę, po czym zdejmujemy balon z jej powierzchni. Wylewamy wodę ze środka (jeśli trzeba, można skuć trochę lodu z góry, aby dostać się do płynnego wnętrza), umieszczamy podgrzewacz w powstałym zagłębieniu, zapalamy i nasz lampion jest gotowy. Można wykonać go także w innych porach roku, będzie po prostu o wiele mniej trwały. W każdym razie natomiast da wspaniały efekt przeświecania podgrzewacza przez lodowe ścianki. Lampion można ponownie zamrażać, zmniejszy się jednak jego przezroczystość, a tym samym efektowność.

Małym i dużym życzymy dużo przyjemności z wykonywania eksperymentów!

Korzyści:

  • Poznanie zaskakujących właściwości i nowych zastosowań substancji, znajdujących się w naszym codziennym otoczeniu (ocet, soda oczyszczona, farbki, woda);
  • Nauka cierpliwości: obserwowanie powolnego zabarwiania się liścia, oczekiwanie na zamarznięcie wody w balonie;
  • Nauka precyzji: ćwiczenie z zasysaniem żółtka;
  • Okazja do ciekawej twórczości artystycznej i do zupełnie innego wykorzystania farbek: liść kapusty, kolorowe kratery;
  • Rozbudzenie ciekawości świata i fantazji wśród dzieci i rodziców – być może wspólnie wymyślicie później jeszcze inne tego typu zabawy?
  • Dowartościowanie inwencji i wynalazczości: można zrobić coś niezwykłego małym nakładem kosztów i materiałów, „coś z niczego”;

Inne ciekawe pomysły na wspólną, radosną zabawę znajdziesz tutaj: https://nierozerwalni.pl/kolorowe-proste-zabawy-dlugie-wieczory-z-dziecmi/

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty