Nierozerwalni > Małżeństwo > Męski niezbędnik czytelniczy

Męski niezbędnik czytelniczy

single image

Lubię bycie psychologiem. Z zawodu i z zamiłowania. Z tego powodu mój mąż ma czasami ciężko. Eksperymentuję na nim, podsuwając mu książki z zakresu psychologii małżeństwa i rodziny. Staram się, aby były treściwe i lekkostrawne, ale nie wszystkie przechodzą „próbę ognia”, jaką jest zetknięcie ze ścisłym umysłem mojego męża. Te, które zyskały jego przychylność i nie ugięły się pod ciężarem miażdżącej krytyki – przestawiam tutaj.

Poniższe zestawienie kieruję do Panów, myślę jednak, że Panie także mogą skorzystać i ewentualnie podsunąć wybrane książki swoim mężczyznom.

„Ewa czuje inaczej”

Pierwszą pozycją książkową, jaką chciałabym zaproponować, jest książka Jacka Pulikowskiego Ewa czuje inaczej”. 

Dlaczego akurat ta?

Ponieważ czytając ją, myślałam sobie, że chciałabym, aby mój (ówczesny chłopak, dzisiejszy mąż) wiedział o mnie jako kobiecie to wszystko, o czym pisze autor.
Po pierwsze, że „…sercem mężczyzny jest rzeczywistość świata, światem kobiety jest rzeczywistość jej serca”.
Co radzi pan Pulikowski, aby związek kobiety i mężczyzny był dla obojga źródłem miłości i radości?
„Jeśli nie chcesz mojej zguby… nie tylko krokodyla daj mi luby, lecz zadbaj o nasze uczucia.

Mężczyzna rozumie kobietę?

Wertując kolejne stronice tej cieniutkiej książeczki, czułam się naprawdę rozumiana. Dlatego wierzę, że zapoznanie się z jej treścią przez mężczyzn pozwoli im spojrzeć na świat oczami kobiety, co z pewnością wpłynie pozytywnie na klimat związku. Ułatwi także panom zrozumienie, że odmienność zachowań, sposobu myślenia, czy reagowania emocjonalnego przedstawicielek płci pięknej nie wynika z „trudnego charakteru”, lecz odmienności płci, a rzeczywistość serca to nieodłączny element ich kobiecej natury.

W książce znajdziemy odpowiedzi na szereg ważnych pytań.

  • Np.: co to znaczy, że w przysiędze małżeńskiej obiecujemy sobie miłość, a nie niezmienność uczuć?
  • Dlaczego on się nie domyśli i lepiej mu mówić wprost o swoich pragnieniach, potrzebach, lękach uczuciach?
  • W jaki sposób żona może stać się nauczycielką wiedzy o sobie i jakie korzyści daje bycie powiernikiem własnej żony?
  • Jak rada św. Pawła Niech słońce nie zachodzi nad zagniewaniem waszym może pomóc małżeństwu? (dla mnie była to chyba jedna z najlepszych rad – pochodząca z Pisma Świętego, przypomniana przez autora książki – aby nie odgradzać się od siebie murem milczenia na zbyt długi czas, a zasypiać w zgodzie – proste, a jakie pomocne).
  • Jak nie doprowadzić do sytuacji, że żona wsiada w pociąg i wyjeżdża na 3 dni, by mąż mógł wykazać się jako stróż domowego ogniska z wszystkimi jego obowiązkami (choć osobiście uważam, że każdemu mężowi przydałby się taki eksperyment ;-).
  • Jak zabawa w zakochanych może uratować małżeństwo?

Sfera płciowości

To, co mnie także urzeka w tej książce to sposób, w jaki pan Pulikowski opowiada o delikatnej sferze płciowości. O tym, jak uczynić z niej krainę, która nie znudzi się całe życie, a wręcz przeciwnie – stanie się sposobem na pogłębianie więzi i wzajemnej miłości.

Pan Jacek Pulikowski daje konkretne rady. Jak na wykładowcę Politechniki przystało, są one bardzo życiowe – w końcu oparte o bogate doświadczenie, jakie zdobywał, pomagając rodzinom w kryzysie. Jego publikacje to moim zdaniem must have w każdym małżeństwie.

Jesteś zwycięzcą”

Drugą polecaną przeze mnie pozycją – tym razem konkretnie kierowaną do ojców, głów rodzin – jest książka „Jesteś zwycięzcą” Michała Borkowskiego.

Rola męża i ojca i dobry humor

Jej autor jest psychologiem, który pomaga rodzicom w ich zmaganiach, a w 100 migawkach z życia mężczyzny (opis książki) kieruje do nas swoje przemyślenia, jak nie pogubić się w rolach męża i ojca. Podobają mi się jego pomysły, spostrzeżenia, okraszone sporą dawką dobrego humoru. Łatwo je zapamiętać i pozwolić kiełkować w głowie myślom, inspirującym nas do mądrego, świadomego życia, w którym bez pośpiechu, świadomie, będzie można przekazywać dzieciom najważniejsze wartości.

Migawki

Oczywiście mi najbardziej utkwił w pamięci tekst o tym, dlaczego mąż zawsze powinien odbierać telefon, gdy Królowa dzwoni. Jednak pozostałe 99 wspomnianych migawek jest równie ciekawych i warto przeczytać całą książkę od deski do deski.

Moim zdaniem książka odpowiada na pytania, jak w dzisiejszym świecie BYĆ dla żony, dzieci rodziny, aby żyć w Miłości i w ten sposób spełniać się przede wszystkim jako człowiek. Chociaż to książka, w której autor kieruje swoje słowa do mężczyzn, zawiera treści, które spodobają się także kobietom i pozwolą im lepiej poznać męską rzeczywistość.

Pachnidła”

Wiedząc, że nie wszyscy pałają miłością do słowa pisanego, także dla tych mam coś specjalnego. To nagrane na płytę konferencje ojca Adama Szustaka Pachnidła, poetycko oddające niuanse relacji damsko-męskich.
Bo czyż Pan Bóg nie jest najlepszym ekspertem od miłości łączącej kobietę i mężczyznę? Ojciec Adam Szustak z właściwym sobie humorem i zapałem na podstawie interpretacji Pieśni nad Pieśniamiodpowiada na pytania z zakresu relacji damsko-męskich.

Inne nagrania: Pulikowski i Pawlukiewicz

W formie audiobooków można także otrzymać szereg książek pana Pulikowskiego dotyczących ojcostwa, męskości, wychowania i innych zagadnień życia rodzinnego.
Nie sposób także zapomnieć o licznych nagraniach księdza Piotra Pawlukiewicza. Myślę, że tych już nie trzeba rekomendować, a wszystkich nieznających obu panów zapraszam do jak najszybszego przeszukania internetu w celu odnalezienia ich przykładowych konferencji.

Wszystkie zaprezentowane przeze mnie pozycje łączy to, że są pisane/nagrywane przez mężczyzn dla mężczyzn – mam nadzieję, że trafią do ich serc i umysłów 🙂


Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty