Nierozerwalni > Małżeństwo > Narzeczeństwo oparte na komunikacji

Narzeczeństwo oparte na komunikacji

single image

Powiedzieliśmy Tak!

Zaręczyliście się? To znaczy, że właśnie wkroczyliście w nowy etap swojej relacji, którym jest przygotowanie do małżeństwa. Narzeczeństwo to przepiękny czas w życiu każdej pary. Pojawia się wiele emocji, a narzeczeni często zaczynają myśleć już tylko o ślubie i weselu.

Warto jednak na chwilę się zatrzymać, ponieważ czas narzeczeństwa to nie tylko przygotowanie największej imprezy w życiu. Jest to pierwszy moment, kiedy dwoje ludzi składa sobie deklaracje podjęcia wspólnej drogi, której zwieńczeniem będzie zawarcia małżeństwa.

Natomiast zanim przyszli małżonkowie zajmą się organizacją ślubu i wesela warto, aby najpierw zastanowili się nad rozwojem relacji między sobą. Chodzi przecież o przygotowanie się do spędzenia razem całego życia.

Główne cele narzeczeństwa

Wielu autorów zauważa, że narzeczeństwo ma dwa główne cele. Pierwszym z nich jest lepsze poznanie siebie nawzajem i świadome podjęcie decyzji o zawarciu małżeństwa, z którym wiążą się zadania takie jak: wzajemne poznanie charakterów i umiejętności, a także przyzwyczajeń, hierarchii wartości oraz omówienie aspektów przyszłego wspólnego życia.

Drugim celem jest już bezpośrednie przygotowanie się do małżeństwa. Szczególną uwagę w tym czasie powinno zwracać się na komunikację między partnerami, której celem będzie umiejętność osiągania porozumienia, kompromisów oraz łagodzenia konfliktów i wyjaśniania niepowodzeń.

Okres narzeczeństwa jest również czasem, kiedy przyszli małżonkowie wkraczają w proces (pozytywnej!) separacji od rodziny pochodzenia, aby jak najlepiej kształtować przyszłości swojej relacji narzeczeńskiej, a następnie małżeńskiej.

Komunikacja a zadowolenie z relacji

Z badań wynika, że jakość komunikacji między partnerami w okresie narzeczeństwa wpływa pozytywnie na późniejsze zadowolenie z małżeństwa. Ważne, aby była ona oparta na wzajemnym wsparciu i zaangażowaniu obydwu stron.

Należy zwrócić uwagę, że osoby niezadowolone ze swoich związków cechowała nieprawidłowa komunikacja, negatywna aura emocjonalna, co skutkowało większą częstotliwość poważnych kryzysów.

Pary, które miały dłuższy czas znajomości opartej na prawidłowej komunikacji przed ślubem bardzo pozytywnieodbierały czas swojego narzeczeństwa i przygotowania do zaślubin. Natomiast te, które miały gorsze porozumienie między sobą, również częściej przyśpieszały bądź pochopnie podejmowały decyzje o ślubie i następnie nie były zadowolone z obrazu swojego małżeństwa.

Rola rodziny pochodzenia

Każdy z nas pochodzi z innej rodziny. Każdy z nas był inaczej wychowywany. Przez to posiadamy różne przyzwyczajenia, wypracowane zachowania i określone już wzorce.

Kiedy spotykają się dwie osoby pragnące stworzyć nową rodzinę, muszą pamiętać, o tym, że wzorce nabyte w rodzinach pochodzenia będą musieli ze sobą pogodzić. Na pewno nadejdzie czas konfrontacji, przemyśleń i wyboru tych norm, wartości czy zachowań, które para narzeczonych będzie chciała kontynuować w swoim małżeństwie, a także określenie tych, których nie będzie chciała „zabrać” ze sobą do nowo tworzonej rodziny.

W procesie konstruowania małżeństwa i nowej rodziny niezwykle istotna jest rozmowa, ponieważ w żaden inny sposób nie ma możliwości przepracowania czy wyjaśnienie sytuacji, które mogą być trudne lub niezrozumiałe dla partnera.Bardzo ważna jest świadomość, że z rodziny pochodzenia przenosimy wzorce zachowań, które obserwujemy w relacji małżeńskiej rodziców. Pozytywne bądź negatywne doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego będą miały również odzwierciedlenie w rodzinie, którą narzeczeni będą razem budować po ślubie.

Warto jest zmierzyć się ze wszelkiego rodzaju barierami, nieprzyjemnościami czy trudnościami, z jakimi partnerzy mieli styczność w rodzinie pochodzenia. Być może w domu rodzinnym pojawiały się jakieś problemy z uzależnieniami, zdradami, kłótniami czy brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Warto zmierzyć się z tym wszystkim, zanim narzeczeni rozpoczną budowanie fundamentu swojej rodziny. Czasem, aby rozwiązać pewne problemy, czy trudności potrzeba więcej czasu, ale ważne jest, aby mieć świadomość tego, z czym sami musimy się zmierzyć oraz z jakimi zachowaniami czy przyzwyczajeniami może spotkać się nasz partner.

PODSTAWĄ WSZYSTKIEGO JEST PRAWIDŁOWA KOMUNIKACJA, SZCZEROŚĆ, OTWARTOŚĆ NA PARTNERA, ZAUFANIE I WZAJEMNE ZROZUMIENIE. Nie dajcie się zwieść negatywnym emocjom czy stresowi, które towarzyszą przygotowaniom do ślubu i wesela.

Tematy warte do omówienia przed ślubem:

 • Znaczenie i rola małżeństwa dla obydwu partnerów

Np. Jaki model rodziny nam odpowiada?

Jakie są wyobrażenia i oczekiwania w stosunku do małżonka?

 • Podział obowiązków po ślubie

Np. Jak chcemy dzielić się obowiązkami?

Jak wyobrażacie sobie realizować domowe obowiązki?

 • Stosunek do posiadania dzieci

Np. Czy chcemy mieć dzieci? Kiedy i ile?

Jaki jest nasz stosunek do ewentualnej adopcji?

W jaki sposób chcemy wychowywać nasze dzieci?

 • Znaczenie pracy i kariery w życiu partnera

Np. Jak ważna praca i kariera jest w naszym życiu?

Co się zadzieje w sytuacji wyjazdów służbowych?

 • Kwestie finansów

Np. Jakie są nasze możliwości finansowe? A jakie są oczekiwania?

 • Stosunek do wiary

Np. Jaka jest nasza wiara? Jaki mamy stosunek do wiary?

 • Miejsce zamieszkania po ślubie

Np. Gdzie chcemy mieszkać po ślubie?

Czy planujemy wziąć kredyt? Czy będziemy wynajmować mieszkanie?

 • Wartości, zachowania, przyzwyczajenia itd. Wynoszone z rodzin pochodzenia

Np. Jakie są nasze relacje z naszymi rodzicami? Czego nauczyliśmy się od nich?

Czy posiadamy rodzeństwo i jakie mamy z nimi relacje?

Jakie posiadamy rodzinne zwyczaje i tradycje?

 • Uzależnienia

Np. Czy mamy jakieś uzależnienia? Jaki mamy do nich stosunek?

 • Umiejętność rozwiązywania problemów i konfliktów

Np. Jak chcemy rozwiązywać nasze problemy?

W jaki sposób chcemy dochodzić do kompromisów?

 • Sposób spędzania wolnego czasu

Np. Jak chcemy spędzać czas wolny?

Chcemy aktywnie czy spokojnie spędzać wolne chwile? Razem czy osobno?

Starajcie się stworzyć piękną nierozerwalną rodzinę

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam świadomie wykorzystać czas narzeczeństwa dla zbudowania pięknego małżeństwa. Jestem pewna, że wspaniale przygotujecie się i przeżyjecie dzień Waszego ślubu i wesela oraz stworzycie wyjątkową i NIEROZERWALNĄ rodzinę. Wszystkiego dobrego!

Zobacz również kreatywne pomysły na randkę: https://nierozerwalni.pl/randki-malzenskie/

Podobne posty