Nierozerwalni > Family Time > Nauka pisania i czytania z dziećmi – literkowe zabawy

Nauka pisania i czytania z dziećmi – literkowe zabawy

single image

Naukę pisania i czytania można rozpocząć znacznie wcześniej niż na etapie pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jeśli wprowadzamy literki dziecku w wieku przedszkolnym, musimy zadbać o to, aby ćwiczenia były dla dziecka atrakcyjne.Najlepiej w formie zabawy.

Na naukę pisania składa się wiele umiejętności, które dziecko ćwiczy znacznie wcześniej (np. koordynacja wzrokowo-ruchowa).
Jak zachęcić dziecko do nauki liter? Jakie ćwiczenia mogą mu pomóc na dalszych etapach nauki pisania i czytania?
Poniżej przedstawiam Wam kilka przykładowych „literkowych” zabaw.

1. Kolorowe nakrętki

Czas wykorzystać plastikowe nakrętki po napojach do nauki czytania. Na nakrętkach napiszcie litery i razem z dzieckiem spróbujcie ułożyć z nich słowa. Kolorowe nakrętki z pewnością bardziej przyciągną uwagę dziecka niż kartki zeszytu. Z młodszymi dziećmi możecie układać wyrazy, a ze starszymi możecie ćwiczyć w ten sposób układanie pełnych zdań.

2. Sensoryczne „literkowanie

Chyba każdy z nas, będąc kiedyś nad morzem, pisał palcem po piasku, prawda? Pamiętacie jakie to przyjemne uczucie? Dlaczego by nie stworzyć podobnego doświadczenia naszym dzieciom bez wychodzenia z domu? Zamiast piasku możecie użyć kaszy mannej lub cukru i rozsypcie produkt na przykład na folii. Dziecko będzie mogło ćwiczyć kształty liter i cyfr rysując je palcem po piasku.
W ten sposób dziecko z przyjemnością ćwiczy grafomotorykę, czyli umiejętność rysowania i pisania.

3. Plastelina jest dobra na wszystko!

Zawsze zaskakuje mnie, ile można stworzyć z dziećmi z tych niewielkich i kolorowych ruloników plasteliny. A co Wy na to, aby tym razem zamiast ślimaka lub bałwana ulepić z plasteliny literki? Zacznijcie, od tych, z których składają się Wasze imiona i spróbujcie „podpisać” się swoim imieniem ulepionym z plasteliny.
Manualne lepienie literek bardzo korzystnie wpływa na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej u dziecka i ćwiczy jego rączkę, co będzie bardzo pomagało, kiedy dziecko zacznie pisać w szkole.

4. Stempelkowe malunki

Nie ma przecież nic lepszego niż malowanie palcami! Użyjcie swoich palców jako kolorowych stempelków i zacznijcie od tworzenia obrazów pełnego kształtów i kolorów. Potem bawcie się kolorami i „wystemplujcie” literki i cyferki.
Dzięki takiej zabawie dziecko będzie ćwiczyło dokładność i precyzję oraz świetnie zapamięta kształty liter.

5. Niewidzialne kształty

Jedyne czego potrzebujecie do tej zabawy to długopis UV. To, co nim napiszecie, jest niewidoczne, dopóki nie podświetlicie napisu światłem UV. Pozwólcie dzieciom pobawić się w szpiegów i odkrywać jakie litery napisaliście tym niewidzialnym długopisem. Możecie zorganizować podchody i oprócz ćwiczenia czytania możecie napisać gdzieniegdzie działania matematyczne i poćwiczyć dodawanie. Takim długopisem możecie śmiało pisać po ścianach, co będzie dodatkową atrakcją dla dzieci.

6. Literkowe przekąski

Na pewno widzieliście na sklepowych półkach ciasteczka lub makaron w kształcie literek. One tylko czekają, aż wykorzystacie je ze swoimi dziećmi. Układajcie wyrazy z ciasteczek albo zobaczcie jaki wyraz ułoży się z makaronu w zupie. Zabawny i jednocześnie smaczny sposób na naukę literek. Możecie też spróbować sami upiec literki! Wystarczy zrobić ciasto, z którego ulepicie kształty literek, a potem je upieczecie i oczywiście na koniec sprawdzicie, czy są smaczne

***

Powyższe zabawy wykorzystują naukę poprzez zmysły (wzrok, dotyk, smak), co sprawia, że dzieci bardzo dobrze i bez wysiłku uczą się nowych rzeczy.
Literkowe” zabawy mogą zainteresować dzieci niezależnie od wieku! Ich zaletą jest to, że możecie dostosować ich poziom trudności do umiejętności Waszych dzieci i dowolnie je modyfikować.

Dobrej zabawy!

Podobne posty