Nierozerwalni > Rodzinny czas > Pomysły na proste rodzinne tradycje świąteczne

Pomysły na proste rodzinne tradycje świąteczne

single image

Tradycje rodzinne mają w sobie wielki urok

Jest coś wyjątkowego w cykliczności pewnych wydarzeń i działań. Tak, jak zmieniają się pory roku, a po nocy następuje dzień, również nasze życie rodzinne jest wpisane w różnego rodzaju rytmy.

Czy macie jakieś swoje rodzinne tradycje? Święta Bożego Narodzenia to świetny czas, aby tworzyć proste tradycje, do których będziecie wracać w każdym roku.

Jak się za to zabrać?

Te tradycje nie muszą być czasochłonne i skomplikowane. Najważniejsze jest w nich to, abyście byli RAZEM, budowali bliskość, dawali swoją obecność.

Dzieci zwykle dużo mówią o prezentach i zabawkach, które chciałyby dostać. Ale czy naprawdę to one są dla nich najważniejsze? NIE!! To nie konkretne zabawki zostają w ich pamięci na długie lata, chyba że będą wiązały się z silnymi emocjami. Atmosfera, klimat, emocje, które wspólnie tworzycie – to one decydują o tym, jakie wspomnienia Wy i Wasze dzieci poniesiecie ze sobą w kolejne lata.

Co zrobić, jeśli nie masz czasu?

Pamiętaj więc, że tradycje świąteczne nie muszą wiązać się z dużą ilością przygotowań lub pracy. Wybierz takie, które Wam najbardziej odpowiadają i są możliwe do wprowadzenia natychmiast, w takich warunkach, jakie dzisiaj macie.

A jeśli Twój mąż nie jest zainteresowany aktualnie tematem świątecznych tradycji? Ludzie są bardzo różni, nie wszyscy na danym etapie swojego życia widzą potrzebę tworzenia takich tradycji. Niektórzy sami z siebie w ogóle nie mają chęci, aby budować takie tradycje. Nie martw się, możesz zacząć działać sama. Zaproponuj jakieś działania Waszym dzieciom, sprawdźcie, czy sprawiają Wam radość. Daj mężowi wolność, jednocześnie zapraszając go do uczestnictwa w tradycji, którą chciałabyś wprowadzić.

W tworzeniu tradycji świątecznych chodzi przede wszystkim o to, aby one budowały Waszą rodzinę, a nie stawały się źródłem nieprzyjemności i stresu.

3 propozycje prostych tradycji rodzinnych

1. Wieczorne czytanie książek o tematyce świątecznej przez okres kilku dni przed Bożym Narodzeniem lub po.

Aktualnie wybór książek jest ogromny, każdy może znaleźć coś dla siebie. Nawet jeśli Wasze dzieci są już w wieku szkolnym, możesz zaproponować im WSPÓLNE czytanie. To byłaby dla Was szansa na spędzenie czasu w inny niż zwykle sposób. Jeśli nie macie książek o tematyce świątecznej w domu, warto odwiedzić pobliską bibliotekę.

2. Tworzenie „Pudła dobroci”.

Każde dziecko wybiera jakieś rzeczy spośród swoich zabawek, aby przekazać je dzieciom z ubogich rodzin. Możecie wspólnie przejrzeć własność dzieci i wybrać te rzeczy, które nie są zniszczone, a którymi dziecko jest gotowe się podzielić. Nawet jeśli miałoby oddać jedną, drobną zabawkę, jest to dla niego szansa, aby doświadczyć radości z dawania innym i dzielenia się tym, co ma.

3. Wspólne przygotowanie prostych dekoracji świątecznych, dostosowanych do wieku dzieci.

W internecie możesz znaleźć mnóstwo podpowiedzi i inspiracji do przygotowania dekoracji. Wystarczy JEDNA wspólnie przygotowana rzecz, nie planuj zbyt wiele działań naraz (chyba że tego typu praca sprawia każdemu z Was radość). Jeśli masz małe dzieci, nie nastawiaj się na wyjątkowo estetyczne prace. W tej tradycji chodzi przede wszystkim o wspólnie spędzony czas, dobrą zabawę, rozmowy, wspólną pracę. Dla dzieci one są ważniejsze niż pięknie wykonane dekoracje w atmosferze stresu i napięcia.

A jakie Wy macie swoje rodzinne tradycje świąteczne?

Pomocne może być wspólne pieczenie pierniczków: https://nierozerwalni.pl/czas-swiat-pierniczki-witrazykami/

Artykuł opracowano w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 na zlecenie PARPA

Podobne posty